YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM Güvenlik Konseyi kanlı saldırıları kınayamadı
Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin Mısır’daki katliamı görüşmek üzere yaptığı acil toplantıda, ülkedeki darbe yönetiminin gerçekleştirdiği kanlı baskını kınama kararı çıkarılamadı.
BM Güvenlik Konseyi kanlı saldırıları kınayamadı
16 Ağustos 2013 / 08:15 Güncelleme: 16 Ağustos 2013 / 12:28

Basına kapalı gerçekleştirilen toplantı sonunda Konsey üyeleri ortak bir kınama metni üzerinde anlaşamadı.

BM Genel Sekreter Yardımcısı Eliasson, Mısır'daki gelişmelerle ilgili Konsey'e bilgi verdi. Bilgilendirme sonunda Konsey üyeleri yalnızca Mısır’daki tüm taraflara maksimum sukünet çağrısı yapabildi. Şiddete son verilmesi ve ulusal uzlaşı çağrısı yapıldı.

Fransa, İngiltere ve Avustralya'nın isteği üzerine acil toplanan 15 üyeli Konsey, ortak bir mutabakat üzerinde anlaşamadı. Konsey’in Ağustos ayı dönem başkanı Arjantin, Mursi yanlılarına yönelik kanlı saldırıyı kınadı.

Arjantin Daimi Temsilcisi ve Konsey Başkanı Büyükelçi Maria Cristina Perceval, Güvenlik Konseyi toplantısı hakkında bilgi verdikten sonra ülkesi adına bir açıklama yaptı. Daimi Temsilci, "Arjantin'in protestoculara yönelik vahşi saldırıyı kınadığını" bildirdi.

Arjantin'in 3 Temmuz'daki askeri darbeyi de kınadığını hatırlatan Büyükelçi Perceval, bu tarihten sonra Mısır'daki siyasi gelişmelerle ilgili ciddi endişelerinin olduğunu dile getirdi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler