YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM Genel Sekreteri'nden itidal çağrısı
Batı Şeria'da 3 yahudi yerleşimcinin öldürülmesi dünya gündemine oturdu. Tüm dünyadan kınamalar gelmeye devam ederken BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'dan da kınama ve itidal (ılımlılık) çağrısı geldi.
BM Genel Sekreteri'nden itidal çağrısı
01 Temmuz 2014 / 03:32 Güncelleme: 01 Temmuz 2014 / 04:17

BM Genel Sekreterlik Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, sivillerin kasıtlı bir şekilde öldürülmesini hiçbir şeyin haklı kılamayacağını belirten Genel Sekreter, gençlerin ailelerine taziyelerini sunarak, İsrail ve Filistinli yetkililerin, sorumluların biran önce bulunması için birlikte çalışmalarını umduğunu kaydetti.

"Korkunç bir eylem"

"Barış düşmanları tarafından gerçekleştirilen bu korkunç eylem"in toplumlar arasındaki güvensizlik ve ayrımı daha da derinleştireceğini ifade eden Ban, bunun gerçekleşmesine izin vermemek gerektiğinin altını çizerek, taraflara uluslararası hukuk çerçevesinde yükümlülüklerine bağlı kalarak gerginliği artıracak eylemlerden kaçınmaları çağrısında bulundu.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, 12 Haziran'da kaybolan yerleşimcilerin cesetlerinin, El-Halil kenti yakınlarında bulunduğu belirtilmişti. İsrail yönetimi, Gush Etzion yerleşim biriminde kaybolan gençlerin kaçırıldığını iddia etmiş, bundan Filistin yönetimini sorumlu tutmuştu.

İsrail Parlamentosu, bu kişilerin bulunması için orduya operasyon dahil, geniş yetkiler vermişti.  

Filistin Esirler Cemiyeti, İsrail askerlerinin 17 gündür sürdürdüğü operasyonlarda şu ana kadar eski bakan ve milletvekillerinin de aralarında bulunduğu 589 Filistinliyi gözaltına aldığını açıklamıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler