YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM Burundi'deki darbe girişimini kınadı
BM Burundi'deki darbe girişimini kınadı
15 Mayıs 2015 01:23
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Burundi'deki darbe girişimini kınayarak, ülkede güvenli ve şiddetten uzak bir seçim atmosferinin oluşturulmasını istedi.

BM Genel Sekreter Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Genel Sekreter Ban, ülkede seçim sürecine ilişkin yaşanan gelişmeler ve ardından darbe yapıldığının ilan edilmesi nedeniyle büyük endişe duydu.

Ban, "seçilmiş hükümetin askeri güçle devrilmeye" çalışılmasını kınayarak Burundi Anayasası'na ve Arusha anlaşmasına bağlı kalınmasını istedi.

Taraflara sükunet ve itidal çağrısı da yapan Ban, tüm siyasi liderler ve askeri yetkililerden açık bir şekilde şiddetten kaçınılması konusunda açıklama yapmalarını talep etti.

Şiddet ve insan hakları ihlali için emir verenlerin hesap vereceği uyarısı yapan Ban, ülkedeki BM yerleşkelerinin ve sivil halkın korunmasını istedi.

Ban, ülkede seçimlerin şiddetten uzak ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için en kısa sürede sükunetin sağlanmasını da talep etti.

Burundi'deki krize çözüm yollarını görüşmek üzere düzenlenen Doğu Afrika Topluluğu (EAC) Zirvesi için Tanzanya'ya giden Burundi Devlet Başkanı Nkurunziza, darbe girişimi haberleri üzerine ülkesine dönme kararı almış ancak hava sahasına giriş izni verilmemesi üzerine Tanzanya'ya dönmüştü.

Eski Genelkurmay Başkanı Gaudefroid Niyombare, ülkede muhaliflerin sesi olarak bilinen başkent Bujumbura'daki Afrika radyosuna verdiği demeçte, Devlet Başkanı Nkurunziza'nın görevden alındığını ve hükümetin dağıldığını söylemişti.

Burundi Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada ise darbe girişiminin başarısız olduğu açıklanmış, Nkurunziza, Twitter hesabından bugün yaptığı açıklamada, Burundi'ye döndüğünü bildirmişti. 

 

AA

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler