YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM: Avrupa göçmen kriziyle başa çıkabilir
BM: Avrupa göçmen kriziyle başa çıkabilir
27 Ağustos 2015 08:10
BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, Avrupa'ya ulaşmak isteyen göçmenlere yardım edilmesi gerektiğini söyledi.

Guterres, Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve ile BM Cenevre Ofisi'nde düzenlediği basın toplantısında, insan kaçakçılarıyla mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizdi. 

Guterres, "İnsan kaçakçılarıyla mücadele eder, mağdurları korur ve şimdiki işlevsiz sistem yerine Avrupa'ya kaçan göçmenlerin sığınma başvurusunda bulunabileceği düzgün işleyen bir sistem oluşturursak, krizle başa çıkabiliriz" ifadelerini kullandı. 

"Avrupa zor bir durumla karşı karşıya ancak göçmenlerin sayısı Avrupa'nın toplam nüfusuna nazaran düşük ve Avrupa bu krizle başa çıkabilecek kapasiteye sahip" diyen Guterres, Avrupa Birliği'ne krizin çözümü için çabalarını yoğunlaştırması ve hızlandırması çağrısında bulundu. 

Guterres insani yardım kuruluşlarının bütçe sıkıntısı yaşadığına da değinerek, Türkiye, Lübnan ve Ürdün'deki Suriyeli sığınmacılara yardım etmek için bütçenin hedeflenenin altında kaldığını söyledi. 

Fransa İçişleri Bakanı Cazeneuve ise Fransa'nın kuzeyindeki Calais kentinden İngiltere'ye ulaşmaya çalışan göçmenlere değinerek, bu insani krize bir çözüm bulunması gerektiğini ifade etti. 

Cazeneuve, Fransa ve Almanya'nın Avrupa'daki göçmen krizinde sorumluluk ve dayanışma gösterdiğini belirterek, AB ülkelerine sorunun çözümünde işbirliği yapmaları çağrısında bulundu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler