YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM Amerika'yı kızdırdı!
BM Amerika'yı kızdırdı!
05 Ekim 2011 07:44
Birleşmiş Milletler’de muhalif eylemlere karşı uygulanan baskı dolayısıyla Suriye’ye karşı daha sert adımlar atılmasını öngören karar tasarısı Rusya ve Çin’in vetoları ile reddedildi. Karar ABD'yi kızdırdı...

15 Üyeli Konsey'de yapılan oylamada daimi üyeler sözkonusu iki daimi üyenin vetosu ile birlikte geçici üyeler Güney Afrika, Hindistan, Lübnan ve Brezilya da çekimser oy kullandı.

Bu durumda, Suriye'deki rejimi kınayan ve rejimin askeri operasyonlarına devam etmesi halinde rejime karşı çeşitli tedbirler getirilmesini öneren tasarı Konsey'in 9 üyesinin 'evet' oyu vermesine rağmen kabul edilmedi.

Birleşmiş Milletler, Fransa, Rusya, Çin Hazırlanan tasarının BM Güvenlik Konseyi’ne sunulması, metinde vetoların önüne geçecek şekilde değişikliklere gidilmesi için bir süredir erteleniyordu.

Müzakerelerin son ana dek sürdüğü bildiriliyor. Bu nedenle Konsey’e üye Avrupa ülkeleri öncülüğünde hazırlanan taslak, ilk haline göre yumuşatılmış ve Şam yönetimine yaptırım yerine ‘hedefe uygun tedbirler’ uygulanmasını öngören bir şekil almıştı.

RUSYA: SURİYE'NİN İÇİŞLERİNE KARIŞMAYIN

Rusya, metinde Suriye’nin iç işlerine müdahale edilmemesi ilkesine saygı duyulduğunu kaydeden bir ifade bulunmadığını; askeri bir müdahaleyi olasılık dışı bırakan bir açıklama da olmadığını kaydederek karar tasarısına karşı çıktı.
Çin’in daimi temsilcisi Li Baodong, Suriye’nin içişlerine müdahale fikrine karşı olduklarını kaydetti.

FRANSA TEPKİLİ

Fransa’nın BM daimi temsilcisi Gerard Araud oylama sonrasında yaptığı açıklamada, sözkonusu ülkelerin verdiği vetonun taşıdığı anlam konusunda şüpheye yer bulunmadığını söyledi.

Araud, bunun kullanılan ifadelerle ilgili bir mesele olmadığını, bir siyasi tercih meselesi olduğunu ifade ederek, bu ülkelerin konseyin Suriye aleyhindeki tüm kararlarını reddettiğini belirtti.

Rusya’nın daimi temsilcisi Vitali Çurkin ise, vetolarının Avrupa ile yaklaşımları arasındaki çelişkiye işaret ettiğini, Avrupa heyetlerinin yaklaşımının “krizin barışçı yollardan çözümüne karşı” olduğunu savundu.

Moskova yönetimi böylesi bir kararın, Suriye’ye Libya’da yaşanan türden bir müdahalenin kapısını aralayabileceğine inanıyor.

BM kaynaklarına göre, Suriye ordusunun çeşitli kentlerdeki yönetim aleyhtarı eylemlere müdahalesinde son altı ayda en az 2 bin 700 kişi öldü.
Avrupa Birliği ve ABD bir süredir Şam yönetimine karşı bazı yaptırımlar uyguluyor. Türkiye’nin yakında Suriye’ye karşı yaptırım kararı alması bekleniyor.

KARAR AMERİKA'YI ÖFKELENDİRDİ

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'deki rejimi kınayan ve rejime karşı çeşitli önlemler alınmasını isteyen karar tasarısının reddedilmesinden ABD yönetiminin kızgın olduğunu söyledi.

Suriye'ye yönelik karar tasarısının Konsey'de Rusya ve Çin tarafından veto edilmesinin ardından söz alan ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice, ''Suriye'deki kriz Güvenlik Konseyi'nin önünde durmaya devam edecek ve bu Konsey bu konudaki sorumluluğunu yerine getirene kadar bu işin peşini bırakmayacağız'' dedi.

Rice konuşmasında, ABD yönetiminin Konsey'in ''bu acil ahlaki soruna ve bölgesel barışa ve güvenliğe giderek büyüyen şekilde bir tehdit oluşturmasına karşı harekete geçmemesi dolayısıyla kızgın'' olduğunu bildirdi.

Rice, Konsey'in Esad yönetimine karşı sert yaptırımlar ve silah ambargosu uygulaması konusunda sorumluluğunu yerine getirmesini istedi.

Karar tasarısı metnini hazırlayan Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Gerard Araud da karar tasarısının veto edilmesinin kendilerini durdurmayacağını belirtti. Araud bu yapılanın ''siyasi bir seçim'' olduğunu, Rusya ve Çin tarafından verilen bu vetonun Suriye'deki rejime ''beyaz kart'' vermeyeceğini söyledi.

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vitali Çurkin ise Suriye'ye karşı yaptırım felsefesi içerdiği için tasarıya karşı olduklarını, karar tasarısının Suriye'deki krizin barışçıl çözümüne karşı olduğunu savundu.

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Li Bandong ise yaptırımların doğru yol olmadığını söyledi... (Ajanslar)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler