YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM, ABD ile Rusya'nın anlaşmasından 'memnun'
BM, ABD ile Rusya'nın anlaşmasından 'memnun'
14 Eylül 2013 19:12
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Rusya ve ABD'nin Suriye'nin kimyasal silahlarının denetlenmesi konusunda anlaşmasının, sorunun diplomatik yolla çözümüne yardımcı olmasını umduğunu bildirdi.

Genel Sekreterlik Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, Ban'ın, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, Suriye'deki kimyasal silahların korumaya alınarak imha edilmesi konusunda anlaşmaya varmasından memnuniyet duyduğu belirtildi.

Genel Sekreter'in, anlaşmanın detaylarını öğrenmeyi beklediği kaydedilen açıklamada, ayrıntıların netleşmesinin ardından anlaşmanın gereklerinin uygulanması için BM'nin destek vereceği vurgulandı.

Açıklamada, Genel Sekreter'in, anlaşmanın öncelikle Suriye'de gelecekte kimyasal silah kullanımının engellemesi, ikinci olarak da Suriye halkının acılarına son verecek diplomatik çözüm yoluna yardımcı olmasını umduğu ifade edildi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile Rus mevkidaşı Lavrov, Cenevre'deki görüşmelerinin ardından anlaşmaya varıldığını açıklamış, Kerry, anlaşmanın amacının Suriye'deki kimyasal silahların 2014 ortasına kadar tamamen imha edilmesi olduğunu bildirmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler