YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Blinken: PYD'den DAEŞ ile mücadeleye odaklanmasını bekliyoruz
Blinken: PYD'den DAEŞ ile mücadeleye odaklanmasını bekliyoruz
02 Mart 2016 19:53
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Blinken, "PYD'den bu konuda sorumlu davranmasını ve DAEŞ ile mücadeleye odaklanmasını bekliyoruz" dedi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken, PYD'yi, PKK'yı desteklemeye yönelik bir adım atmaması konusunda uyardıklarını söyledi. 

Blinken, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyinin 31. Oturumunda konuştuktan sonra düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin ABD'nin en yakın müttefiklerinden birisi olduğunu ve Türkiye ile çok yakından çalıştıklarını ifade etti. 

Blinken şunları söyledi: 

"Türkiye, Suriye krizinin çözümünde çok önemli bir rol oynuyor. Türkiye, Suriye'nin kuzeyinde PYD de dahil bazı Kürt gruplara yönelik endişelerini dile getirdi. 

Bu grup DAEŞ ile mücadelede çok etkili oldu ki bu bizim hedefimiz ama PYD'ye, PKK'yı desteklemeye veya diğer muhalif gruplarla çatışmaya yönelik atacağı adımların büyük sorun yaratacağını çok net bir şekilde söyledik. PYD'den bu konuda sorumlu davranmasını ve DAEŞ ile mücadeleye odaklanmasını bekliyoruz."

"Kırım'daki insan hakları ihlalleri son derece endişe verici"

Blinken, BM İnsan Hakları Konseyinde yaptığı konuşmasında ise Rusya'nın Kırım'ı ilhakının ikinci yılına yaklaştığını hatırlatarak, işgal altındaki Kırım ve Ukrayna'nın Donbas bölgesindeki insan hakları ihlallerinin "son derece endişe verici olduğuna" dikkati çekti.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler