YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Blair'in Bush'a yolladığı özel notlar açıklandı
Blair'in Bush'a yolladığı özel notlar açıklandı
06 Temmuz 2016 22:23
İngiltere’nin 2003’te ABD öncülüğündeki Irak işgaline katılımını mercek altına alan Chilcot Raporu’nda, dönemin İngiltere Başbakanı Blair’in ABD Başkanı Bush’a gönderdiği özel bilgi notlarına da yer verildi.

İngiltere’nin 2003’te ABD öncülüğünde gerçekleştirilen Irak işgaline katılımını mercek altına alan Chilcot Raporu’nda, dönemin İngiltere Başbakanı Tony Blair'in ABD Başkanı George W. Bush’a gönderdiği özel bilgi notlarına ve onunla yaptığı telefon görüşmelerinin dökümüne yer verildi.

Hazırlanması ve açıklanması 7 yıl alan 12 ciltlik Chilcot Raporu'nda Blair’in Bush’a 2001’den itibaren yolladığı özel bilgi notları ile telefon görüşmelerinin dökümü ilk kez açıklandı.

Raporda iki lider arasında 11 Eylül 2011 saldırılarının hemen ardından başlayan özel yazışmaların tamamına yer verilmedi. 

ABD tarafı Bush’un mesajlarının yayımlanmasını engellerken, Blair’in mesajları da çoğunlukla raporda yapılan alıntılarla kısmen yayımlandı.

Her halükarda yanında olma sözü

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin 20 Mart 2003’teki Irak işgaline giden sürece ışık tutan özel mesajlarda, Blair’in daha 2002’nin başında askeri operasyonu gündeme getirdiği ve harekatın başlamasından 8 ay önce Bush’a "her halükarda yanında olma" sözü verdiği görülüyor.

Bush'a 12 Eylül 2001’de yolladığı notta Blair, Batı'nın 11 Eylül saldırılarına vereceği tepkinin, kitle imha silahlarına sahip ülkelere "göz açtırmama" mesajı vermesi gerektiğini belirtiyor. 
Tony Blair, "Kitle imha silahı ticareti yapan ülkeler ve bireyler olduğunu biliyoruz. 

Bunlara yönelik bir dizi yaptırım ve baskı uygulamalıyız. Bu, bazılarının ayak direyeceği eylemleri de içerecek. Ama hemen harekete geçmemiz lazım." ifadelerini kullanıyor.

Blair, 11 Ekim 2001 tarihli notunda da Afganistan’a askeri operasyonu başlatmış olan Bush’a "Hiç şüphesiz Saddam’la da ilgilenmemiz lazım. 

Ancak Irak’ı şimdi vurursak, Arap dünyasını, Rusya’yı ve muhtemelen AB’nin bir kısmını kaybedebiliriz. 

Fakat eminim Saddam için daha sonra hayata geçirilecek bir strateji hazırlayabiliriz." diyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler