YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Blair'den Gazze açıklaması
Blair'den Gazze açıklaması
14 Haziran 2010 16:16
Gazze'de bir insanlık dramı yaşanıyor. İsrail ablukası yüzünden insanlar açlığa mahkum ediliyor. Türkiye'ningemi krizinden sonra sert tepki göstermesi dünyanın gözünü Gazze'ye çevirdi. Ablukanın yumuşaması gündemde

Ortadoğu Dörtlüsü Temsilcisi Tony Blair, İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukayı yumuşatmaya prensipte 'evet' dediğini, birkaç gün içinde bu konuda olumlu adımlar atılabileceğini söyledi.
 

Avrupa Birliği dışişleri bakanları ile görüştükten sonar kısa bir açıklama yapan eski İngiltere Başbakanı Blair, hafta sonunda İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştüğünü ifade etti. Blair, Netanyahu'nun kendisine Gazze'ye 'silah ve çatışma aletleri' dışındaki malların girişine izin vereceklerini söyledi.
 

Avrupa Birliği Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ise bakanların Gazze halkının normal hayat şartlarına kavuşması için ablukanın kaldırılmasını görmek istediğini belirtti.
 

Blair ve Ashton, Gazze'nin yeniden imarı için gerekli malzemelerin de bölgeye girişine izin verileceğini umduklarını belirtti. CHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler