YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bizim beklentimizi karşılamıyor"
"Bizim beklentimizi karşılamıyor"
21 Nisan 2012 15:17
Cemil Çiçek, Uluslararası Platformda Türkiye'nin 4 üyeyle temsil edilmesini eleştirerek, "bizim benklentimizi karşılamıyor" yorumu yaptı...

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ''Ortak güvenlik ve savunma politikası'' ile ''ortak dış ve güvenlik politikası''nın demokratik denetimi için oluşturulacak parlamentolararası forumda, Türkiye'nin gözlemci ülke olarak 4 üyeyle temsil edilmesini eleştirdi.

Çiçek, bu yaklaşımın, daha fazla külfete karşılık daha az üyeyle temsil gibi çarpık bir durumu ortaya koyduğunu ifade ederek, ''Bugün Afganistan ve Bosna Hersek başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında askerlerimiz omuz omuza görev yapmaktadır. Dolayısıyla AB üyesi ülkelerden az sayıda temsil edilebilmemiz bizim beklentilerimizi karşılamamaktadır'' dedi.

AB Parlamento Başkanları Konferansı'nda oluşturulacak forumun temsil yapısı karara bağlandı. Buna göre, AB üyesi ülkeler 6, Avrupa Parlamentosu 16, AB üyesi olmayan NATO üyesi ülkeler gözlemci olarak 4 üyeyle temsil edilebilecek.

Konferansta söz alan Çiçek, karara itiraz etti. Türkiye'nin bu platformda gözlemci olarak bulunduğuna işaret eden Çiçek, bu sıfatla verilecek kararlara etki etme ve katkı verme imkanının son derece sınırlı ya da yok olduğunu söyledi. Çiçek, ''Nitekim dün müzakeresi yapılan savunma ve güvenlik politikaları başlığı altındaki konuşmalarda talep ettiğimiz temsilde eşitlik konusu bunu teyit etmektedir'' dedi.

Çiçek, Türkiye'nin gözlemci ülke olarak bu platformda 4 üyeyle temsil edilmesinin doğru bulmadıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Hakkaniyete uygun görmediğimi, bu durumun ülkemizin geçmişte ve bugün Avrupa'nın güvenliği için NATO çerçevesinde ya da başka işbirliği platformlarında yüklendiği sorumluluklar, üstlendiği görev ve riskler dikkate alındığında adil bir sonuç ve durum olmadığını, bu yaklaşımın daha fazla külfete karşılık daha az üyeyle temsil gibi çarpık bir durumu ortaya koyduğunu bilhassa belirtmek isterim.

Bugün Afganistan ve Bosna Hersek başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında askerlerimiz omuz omuza görev yapmaktadır. Dolayısıyla AB üyesi ülkelerden az sayıda temsil edilebilmemiz bizim beklentilerimizi karşılamamaktadır.

Burada önem arz eden husus sayının 3, 4 ya da 5 yapılması değil; eşit sayıda temsil edilmemizdir. Bu ilkesel bir meseledir. Uzlaşmaya varılan formülün AB ile birçok savunma ve güvenlik alanında işbirliği yapan Avrupalı NATO üyelerine, maalesef iyi bir mesaj vermediğini düşünüyorum.''

Polonya Meclis Başkanı Ewa Kopacz da Çiçek'in bu sözlerini bir itiraz değil katkı olarak kabul ettiğini söyledi.

''Artık bu ayrımlardan vazgeçilmeli''

Çiçek, dün bu konunun yeterince tartışılmadığını, görüşlerinin bir itiraz niteliğinde olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

''Çok daha fazla külfet karşılayıp, sadece hakkı teslim etmek adına birkaç cümleyle geçiştirilecek konu değil. Türkiye, Avrupa'nın güvenliği bakımından en fazla külfet taşıyan ülkelerin başında geliyor. Madem platform tavsiye niteliğinde karar alıyor, o zaman 4 olması ile 6 olması arasında ne fark edecekti  Gözlemciler arasında böyle bir ayrım yapıldı. Artık bu ayrımlardan vazgeçilmelidir. Külfet de eşit, temsil de eşit olmalıdır. Kullanılan, 'AB üyesi ülkeler 6 kişiyle, gözlemci ülkeler 4 kişiyle temsil edilebilir' tarzında esnek ifade de yanlış. Burası da dünkü müzakerelerde varılan sonuca aykırıdır.'' 

''Temsilci'' ibaresini de eleştirdi

TBMM Başkanı Çiçek, sonuç bildirisinde yer alan ''temsilci'' ibaresine de karşı çıktı.

Toplantıya parlamento başkan olarak davet edildiğini ifade eden Çiçek, bildiride AB üyesi ülkeler için ''parlamento başkanı'', kendileri için ''temsilci'' ibaresi kullanılmasını eleştirdi.

Çiçek, ''Bu sehven yazılmamışsa doğru olmayan hatta biraz da incitici ifadedir. Sıfatım parlamento başkanı, eğer temsilci olarak gelmek durumunda olsaydım parlamento genel sekreterimi gönderirdim. Toplantının başlığı da parlamento başkanları toplantısıdır. Böyle kabul edilecekse, o zaman bizim bu toplantılara katılmamızın hiç bir anlamı yok. Metnin düzeltilmesi lazım, değilse 'usulen gelseniz de olur gelmeseniz de olur' anlamı çıkar. O zaman da bu çok doğru olmaz. Bunun en azından şifahen düzeltilmesi lazım'' dedi.

Polonya Meclis Başkanı, Çiçek'in talebi doğrultusunda bu düzeltmenin yapılacağını söyledi.

Konuşmaların ardından sonuç bildirgesi kabul edildi. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler