YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bizi ölümden Türkiye kurtardı
Suruç’taki kamplarda kalan Kobanililer, kendilerini ölümden Türkiye’nin kurtardığını anlatıyor. Kobanililer “Biz canımızı emanet ettik, Türkiye de emanete iyi baktı” diyor.
Bizi ölümden Türkiye kurtardı
30 Ocak 2015 / 04:20 Güncelleme: 30 Ocak 2015 / 15:45

Suriye’nin Kobani kentinde denetimin Kürt güçlerinin eline geçmesinin ardından Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan komşu ülke vatandaşları dönecekleri günü dört gözle bekliyor. “Türkiye’nin kendilerine sahip çıkmasıyla ölümden kurtulduklarını” dile getiren Kobanililer, geçiş gelişler için bir koridor açılmasını istiyor.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki kamplarda Star’ın sorularını yanıtlayan Kobanili Mehmet İbrahim, “Eğer Türkiye bizi kapısını açmamış olsaydı, DEAŞ bizi öldürecekti. Kapıların açılmasıyla bizler ölümden kurtulduk. Türkiye’nin bize göstermiş olduğu misafirperverlik unutulmayacak” dedi.

Geri dönmek istiyoruz

Kamplarda her türlü yardımların yapıldığını dile getiren Ahmet Ali de, çoluk çocuklarıyla ölümden kaçtıkları dile getirdi. Ali, “Deaş’ın Kobaniye saldırı sırasında çok sayıda insan yaşamını yitirdi. Bizlerde Türkiye’ye kaçtık. Bize açılan o sıcak kapı bizi ölümden kurtardı.

Ancak bir an önce evimize toprağımıza dönmek istiyoruz. Çünkü yıkılan evimizi onarmak, çocuk çocuğumuza gelecek hazırlamak istiyoruz” dedi.İslim Muhmmed adlı kadın da, sıcak ilgiden dolayı Türkiye’ye teşekkür ettiklerini dile getirerek, “Eğer kapılar yüzümüze kapansaydı bizler belki burada bulunan birçok kişi ölmüş olacaktı.

Türkiye’nin yardımlarını hiçbir zaman unutmayacağız. Zaten yapılanlarda unutulacak gibi değil. Canlarımızı Türkiye’ye emanet ettik, onlarda bu emanete sahip çıktı.” Dedi.Kamplarda kalan ailelerin çocukları oyun oynayarak mutlu bir yaşam sürdürüyor.  Bazı kadınlar ise yıkadıkları çocukların saçlarını tarayarak onlarla zaman geçiriyor.

 

STAR

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler