YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Biz her ne kadar sonunu söylediysek de sakın oy v
"Biz her ne kadar sonunu söylediysek de sakın oy v
"Biz her ne kadar sonunu söylediysek de sakın oy v
30 Ekim 2008 / 12:46 Güncelleme: 30 Ekim 2008 / 00:00

Başkanlık seçimine 5 gün kala Barack Obama'nın kampanyasını, rakibi John McCain'den çok, erken yayılan zafer havası tehdit ediyor.  Obama ve kampanyası, seçimin daha yapılmadığını vurgulayarak, taraftarlarını zafer sarhoşluğuna ve rehavete kapılmaması için durmadan uyarmak zorunda kalıyor.


Ancak bir Amerikan gazetesinin manşeti, Obama'nın kampanyasının bu çabasını daha da zorlaştıracak bir hava oluşturdu. Seçimin "ortada" eyaletlerinden New Mexico'da 15 günde bir yayınlanan sol eğilimli "New Mexico Sun News" gazetesi, seçime 6 gün kala yayınlanan son sayısında "Obama Wins (Obama kazandı)" manşetiyle çıktı.


Gazetenin bir sonraki sayısı 8 Kasım günü yayınlanacak. Ancak gazete, o günü beklemeden "Obama kazandı" manşetini seçimden 6 gün önce yayınlanan sayısında kullandı.


Sun News'in bu manşeti, medyada ve politikada tartışmaya yol açtı. MSNBC haber kanalının kıdemli sunucularından Chris Matthews canlı yayında, Sun News editörlerine seslenerek, "Yaptığınız habercilik değil. Eğer habercilik yapacaksanız, önce haberin olmasını bekleyin" diye seslendi. Obama'nın kampanyası ve Obama destekçisi medya ise, bu tür manşetlere adlanılmaması, mutlaka oy vermeye gidilmesi çağrısında bulundu.


Sun News editörü Stephen Fox, Los Angeles Times gazetesine yaptığı açıklamada, sadece manşete bakılarak eleştirilmelerine tepki gösterdi. "14 sayfalık bir haber dosyası bu. Bütün verileri biraraya getirerek bu manşeti attık. Bundan sonraki sayımız seçimden 4 gün sonra. Bu tarihi zafer için geç kalmış olacaktık. Maşetimizden memnunum. Obama'yı çığ gibi büyüyen desteği görüyoruz. Bir bahçıvan gibi, bu zaferin ilk meyvesini elimizde tutmaktan gururluyuz" dedi. "Obama kazandı" manşeti atan gazetenin haberin altında, okurlarına "Biz her ne kadar sonunu söylediysek de sakın oy vermeyi ihmal etmeyin" çağrısı yapması da dikkat çekti.


Chicago Tribune gazetesinin hezimetini hatırlattı


Sun News'in manşeti tam 60 yıl önceki başkanlık seçiminde yaşanan benzeri bir medya skandalını da yeniden gündeme getirdi.


1948 yılı başkanlık seçiminde son saniyeye kadar anketlerde Cumhuriyetçi aday Thomas E. Dewey açık farkla önde olmasına rağmen, seçimi büyük bir sürprizle Demokrat aday Harry Truman kazanmıştı. Ancak ABD'nin önde gelen gazetelerinden Cumhuriyetçi Parti eğilimli Chicago Tribune gazetesi, sabah karşı alınan kesin sonuçları beklemeden anketlere güvenerek 3 Kasım günü, "Dewey, Truman'ı bozguna uğrattı" manşetiyle çıkmıştı. Ertesi gün, elinde bu manşete sahip Chicago Tribune gazetesi ile "Bize farklı söylendi" diye ironik bir demeçle poz veren Truman'ın fotoğrafı, basın tarihine geçti.


DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler