YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Birleşmiş Milletler'in Suriye'deki kaygısı...
Birleşmiş Milletler'in Suriye'deki kaygısı...
29 Ağustos 2014 00:34
BM'nin Suriye'de ''insani erişim kaygıları" devam ediyor.

Birleşmiş Milletler'in (BM), Suriye'deki insani erişimle son 6 ayda ilk defa bazı olumlu gelişmelere rağmen "tarafların daha hızlı, düzenli, güvenli ve engelsiz bir şekilde insani erişim konusunda daha çok şey yapmaları gerektiğini ve 241 bin kişinin hala kuşatma altında olduğunu" bildirdi.

BM İnsani İşler ve Acil Durumlar Koordinatör Yardımcısı Kyung-wha Kang, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) üyelerine Suriye'de ''insani erişim'' konusunda brifing verdi.

Kyung-wha Kang, "Son ay içindeki insani yardım erişimindeki gelişmenin, Suriye'de siyasi irade olduğunda milyonlarca sivilin durumunda olumlu gelişme için bir yol olabileceğini gösterdi. İnsani yardıma ihtiyacı olan herkese ulaşıncaya kadar tüm çabalarımızı iki katına çıkarmamız gerekir'' dedi.

Genel insani durum hakkında son 6 ayda, Suriye halkının içinde bulunduğu "zor durumda bir hafifleme olmadığını" ancak 2165 nolu BMGK tasarısının benimsenmesi sonucunda 6 ay içinde ilk defa daha zor ulaşılabilecek bölgelerdeki muhtaç insanlara ulaşmaya başladıklarını bildirdi.

Kang, BMGK üyelerine verdiği brifing dışında, 22 Temmuz-18 Ağustos arasında Suriye'deki insani yardım erişimiyle ilgili raporunu da BMGK'ya sundu.

Brifingte 6 ay önce 2139 nolu BMGK karar tasarısının kabul edildiğini hatırlatan Kang, tasarının, çatışmanın mağduru sıradan insanların acılarını azaltması amacıyla tüm taraflara, "uluslararası temel hukuk yükümlülüklerine uymayı emrettiğini" söyledi.

14 Temmuz'da kabul edilen 2165 nolu BMGK kararı, BM ve ortaklarına, Suriye devletinin izni olmadan Suriye'ye insani yardımın ulaştırılması için sınır ötesi erişim yetkisi verirken, 180 gün boyunca ''izleme mekanizması''nın kurulmasını içeriyor.

Konuşmasında, izleme mekanizmasının şu anda 3 sınır kapısında operasyonel çalışmada bulunduğunu belirten Kang, bunların Bab al-Hawa, Bab al-Salam ve Al Ramtha olduğunu kaydetti. İzleme ekiplerinin ülkenin kuzeybatı kesimindeki güvenlik sorunu yüzünden konuşlandırılmasının hala yapılamadığını bildiren Kang, faaliyetlerin Suriye'de Halep, Dara, Idleb, Şam'ın kırsal kesimi ve Lazkiye valiliklerinin olduğu ulaşılması güç bölgelerde geniş alanı kapsadığını belirtti.

BM'nin sınır ötesinden 9 yardım malzemesi gönderisi yapıtığını bildiren Kang, bunların 7'sinin Türkiye'den ve 2'sinin de Ürdün'den gerçekleştirildiğini kaydetti.

2165 nolu tasarının kablünden sonra 30 Temmuz'da BM'nin ilk defa tasarı çerçevesinde hızla sınır ötesine yardım ulaştırmasının mümkün hale geldiğini belirten Kang,  tasarının kabülünden 10 gün sonra, 24 Temmuz'da Türkiye'den giden ilk yardım konvoyunun Bab al-Salam kapısından geçtiğini ifade etti.

Kang, ayrıca sınır ötesinden insani yardım ihtiyacı olanlara yardımın ulaşımının artırılması içeren BM'nin Suriye yaklaşımı doğrultusunda ve Şam'daki insani yardım ekibiyle yakın koordinasyon halinde, daha fazla yardım malzemesinin gönderilmesinin planlandığını kaydetti.

Yardımlar engelleniyor

Konuşmasında Suriye'deki insani erişimle ilgili raporlarının son 6 ay içinde ilk defa olumlu gelişmeler içerdiğini belirten Kang, ancak "insani yardım konusundaki tüm olumlu gelişmelere rağmen, tarafların daha hızlı, düzenli, güvenli ve engelsiz bir şekilde insani erişim konusunda daha çok şey yapmaları gerektiğinin" altını çizdi.

Kang, 241 bin kişinin hala kuşatma altında olduğunu belirtirken, "Suriye hükumetinin yardımların dağıtımını engellemeye devam ettiğini ve valiliklerin Şam'a danışmadan kendi valilikleri dahilinde insani yardım dağıtımına izin vermediğini" bildirdi.

Kang'ın BMGK üyelerine sunduğu raporda ise Halep, Dar'a ve Şam kırsalında rejim karşıtlarının kontrolündeki bazı noktalarda insani yardım konusunda iyileşme olduğu belirtilirken,  terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) ve Suriye rejimi kontrolündeki bölgelerde insani yardım erişiminin engellendiği ifadelerine yer veriliyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler