YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Birleşmiş Milletler'den küstah istek!
Birleşmiş Milletler'den küstah istek!
03 Ocak 2014 18:30
Suriyeli mülteciler konusunda Türkiye'ye destek vermeyen Birleşmiş Milletler, Hatay'daki TIR baskını girişiminin ardından yardımların kontrolü için harekete geçti.

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye'ye yardım malzemesi götürdüğü iddia edilen ve Hatay'da aranmak istenen TIR ile ilgili açıklama yaptı. BM Genel Sekreteri İnsani Acil Yardım Koordinatörü Valerie Amos, "Suriye'ye gidecek yardım tırlarının kontrolden geçmelerini istiyoruz." dedi.

Suriye hükümetinin, ülkeye yapılacak insani yardımların neleri kapsayacağı ve nasıl bir prosedürden geçerek izin verileceğini açıkladığını belirten Amos, "Biz insani yardımların normal yollardan ihtiyaç sahiplerine gönderilmesini destekliyoruz. Suriye hükümeti yardımların hangi işlemlerden geçirilerek yapılacağını daha önce deklare etmişti." dedi.

Suriye'ye giden yardımların birkaç noktada kontrol edilerek ülkeye girişine izin verildiğini hatırlatan Amos, bunun bazen muhalifler, bazen ise hükümet güçleri tarafından yapıldığını kaydetti. Yardım konvoyları ile ilgili yasal işlemlerin yapılması ve gerekli belgelerin temin edildikten sonra gönderilmesi gerektiğini kaydeden Amos, "Bizim arzu ettiğimiz de yardımların belirlendiği şekilde ve tüm yasal işlemlerin yapılmasıyla ulaştırılması. Ancak bölgedeki gerçekler bizim bu isteğimizle pek örtüşmüyor." ifadelerini kullandı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (UNHCR) geçen yıl mülteci kamplarının sınıra çok yakın olmaması konusunda yetkilileri uyardığını hatırlatan Amos, "Kampların sınıra yakın olması durumunda buraların askerileştirilmesi (militarization) sözkonusu olabileceğine dair endişelerimizi dile getirmiştik. Biz askerileştirilme konusunda son derece hassasız." diye konuştu.

 

CİHAN

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler