YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Birleşik Krallık'ın 'Brexit' kararı protesto edildi
Birleşik Krallık'ın 'Brexit' kararı protesto edildi
03 Eylül 2016 21:43
Ülkelerinin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılması (Brexit) kararına tepki gösteren Britanyalılar, Birleşik Krallık genelinde protesto gösterileri düzenledi.

Sosyal medya üzerinden organize edilen "Avrupa için marş" adlı gösterilerde, her yaş grubundan AB yanlısı, İngiltere'nin başkenti Londra başta olmak üzere Birmingham, Bristol, Oxford, Cambridge ile İskoçya'nın başkenti Edinburgh'taki toplanma noktalarında bir araya geldi.

Etkinlik kapsamında Avrupa ile ekonomik, kültürel ve sosyal bağları koparmak istemediklerini dile getiren göstericiler, ülkenin AB'den çıkma sürecini başlatacak Lizbon Antlaşması'nın 50. maddesinin devreye alınmaması için Londra merkezli hükümete çağrıda bulundu.

Londra'nın en büyük parklarından Hyde Park yakınlarında toplanan çok sayıda gösterici, buradan İngiliz Parlamentosu ile bakanlıkların bulunduğu Westminster semtine yürüdü. 

Protestocular, 23 Haziran'da düzenlenen AB referandumunda sandıktan çıkan Brexit kararına tepkilerini, "Birleşik Krallık'ı AB'de tutun", "Ben AB'de kalmak istiyorum", "Avrupa, birlikteyken güvenli" ve "AB'yi seviyorum" sloganları atarak dile getirdi. Avrupa yanlısı göstericiler ayrıca ellerinde de üzerinde "AB aklımdan çıkmıyor", "Avrupa'dayız", "AB'de çalışma, okuma, yaşamak hakkımızı koruyun" yazılı pankartlar taşırken, yürüyüş boyunca AB bayrakları dalgalandırdı.

Bu arada, Londra'da AB karşıtı 4 kişilik grubun AB yanlılarının gösterisine müdahalesi sonucu, AB karşıtı gruptaki bir kişi polis tarafından gözaltına alındı. Ülke genelinde eş zamanlı düzenlenen gösteriler, olaysız son buldu.

İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda'dan oluşan Birleşik Krallık'ta 23 Haziran'da yapılan AB referandumundan yüzde 52 ile ülkenin AB'den ayrılması yönünde sonuç çıkmıştı. İskoçya, Kuzey İrlanda ve başkent Londra'da seçmenler ezici çoğunlukla AB'de kalma yönünde oy kullanmış, İngiltere ve Galler'de ise ayrılma yönündeki oylar daha fazla çıkmıştı.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler