YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Birkaç saatte çıldırdılar
Fransa'da 1951 yılında bir köyde gerçekleşen olay tarihe 'Lanetli ekmek' olarak geçmişti. Ancak bugün ortaya atılan bir iddia, olayın ekmekle değil CIA'nın bir deneyi ile ilgili olduğunu söylüyor...
Birkaç saatte çıldırdılar
13 Mart 2010 / 12:12 Güncelleme: 13 Mart 2010 / 12:14

FRANSA’NIN güneyinde kendi halinde bir köy olan Pont Saint Esprit’te, 16 Ağustos 1951 sabahı uyanan köylüler birkaç saat sonra çıldırmaya başladı. Halk polise, sürekli ejderha gördüklerini, kendilerine saldırdığını söylüyordu.

Bir çocuk bıçakla büyük annesine saldırdı. Bir diğeri, “Ben uçağım” diyerek kendini ikinci kattan aşağı attı. Doktora koşan biri ise, “Kalbim çıktı, ne olur yerine takın” diye yalvardı.

Sokaklar çıldıran insanlarla doluydu. 5 kişi öldü, 300 kişi yaralandı. 50 kişi aylarca tımarhaneye kapatıldı. Uzmanlar, bu olayın, ekmeğin içinde uyuşturucu etkisi yapan bir yaban mantarının neden olduğunu söyledi. Fransa tarihine giren olaya “Lanetli Ekmek” (Le Pain Maudit) adı verildi. Ancak 59 yıl sonra CIA arşivlerini inceleyen H.P. Albarelli isimli gazeteci, olayın CIA’in “zihin kontrolü” kapsamında yaptığı bir deney olduğu iddiasını ortaya attı. Buna göre, CIA, köyün ekmeklerine bilerek “LSD” adı verilen sentetik uyuşturucu katmış ve neler olacağını görmek istemişti. Albarelli’ye göre bu deney ABD ordusunun Özel Operasyonlar Birimi tarafından yapıldı. Uzmanlara göre LSD alan insanlar, daha sonra telkinle istenilen her şeyi yapabiliyordu.

Vatan

CIA'nın bugün yaptıkları...
 // ibrahim çelikoğlu
Aydınlığa kavuşturulabilse,bütün Dünya çıldırırdı......
13 Mart 2010 12:33
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler