YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Birileri dünya ile dalga geçiyor
Sosyal paylaşım sitelerinde ABD ve Çin gemilerinin savaşa haberleri yüzünden Amerikan donanması açıklama yapmak zorunda kaldı.
Birileri dünya ile dalga geçiyor
18 Ocak 2015 / 03:04 Güncelleme: 18 Ocak 2015 / 09:02

Twitter'da ABD - Çin savaş gemilerinin çatışmaya girdiği haberini okuyanlar gözlerine inanamadı. Bu haberin ardından Papa'nın 3. Dünya Savaşı'nın çıktığını açıklaması ile ilk andaki şaşkınlığın yerine kuşku hakim oldu. Kuşkulananlar haklıydı çünkü bu haberlerin kaynağı aslında bilgisayar korsanlarıydı.

ABD merkezli United Press International(UPI) ve New York Post'un Twitter hesapları hackerların eline geçti. Hackerlar söz konusu hesaplardan sahte haberler yayımladı. Güvendikleri ve takip ettikleri haber sitelerinin verdiği 'şok' haberleri gören kullanıcılar önce kısa süreli bir panik yaşadı. Ancak hesapların ele geçirildiği açıklanınca rahatlama yaşandı.

Bu haberlerden en ilgi çekeni New York Post hesabından yayımlanan çatışma haberi oldu. Atılan tweette ABD ve Çin savaş gemilerinin çatışmaya girdiği yazıldı. Bu haber sosyal medyada hızla yayılınca ABD donanması herhangi bir çatışmanın söz konusu olmadığını açıklamak zorunda kaldı. UPI hesabından atılan bir tweette ise Papa'nın 3. Dünya Savaşı'nın başladığını söylediği iddia edildi. Bu tweet de dakikalar içinde yüzlerce kez paylaşıldı.

New York Post ve UPI daha sonra yaptıkları açıklamada hesaplarının hacklendiğini ve konuyu araştırdıklarını açıkladı.

1-037.jpeg

IŞİD CENTCOM'u hacklemişti

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın (CENTCOM) Twitter ve Youtube hesapları da geçtiğimiz günlerde IŞİD olduğu sanılan bir grubun siber saldırısına uğramıştı.

IŞİD’e karşı yürütülen hava saldırılarını koordine eden  CENTCOM’un resmi Twitter hesabından, yerel saatle 12.29’da “Amerikan askerleri,  geliyoruz, arkanızı kollayın. IŞİD” yazılı mesaj paylaşılmıştı..

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler