YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir ülke daha IŞİD'e saldırma kararı aldı
Bir ülke daha IŞİD'e saldırma kararı aldı
08 Ekim 2014 07:44
Kanada'nın, IŞİD'e karşı devam eden operasyonlara katılmasını öngören tezkere, Federal Parlamento'da oylanarak kabul edildi.

Kanada Federal Parlamentosu'nda pazartesi günü başlayan ve dün gece geç saatlere dek süren müzakerelerin ardından oylama yapıldı. Oylamada tezkere, 134 hayır oyuna karşı 157 evet oyuyla kabul edildi.

"IŞİD soykırım yapıyor"

Tezkerenin kabulünden sonra yazılı bir açıklama yapan Kanada Başbakanı Stephen Joseph Harper, bu aşamaya kolay gelmediklerini ancak ortada Kanada, dünya ve insanlık için ciddi bir tehlike bulunduğunu belirtti.

IŞİD'in 2014 başından bu yana tarifi imkansız vahşetlere imza attığını kaydeden Harper, "IŞİD, Kuzey Irak'ta soykırım yapıyor. Biz de Irak halkının acılarını hafifletmek için, ABD'nin önderliğindeki bu harekata katılıyoruz. Kimsenin bu tehlikeyi hafife almaması gerekir. Biz Kanada olarak üzerimize düşeni yapacağız" ifadesini kullandı.

Kabul edilen tezkere ile Kanada, hava operasyonlarına, havada yakıt ikmali yapabilen 1 adet CC-150 Polaris tanker uçağı, 2 adet CP-140 Aurora gözetleme uçağı, 1 adet özel hava ikmal uçağı, 6 adet CF-18 savaş jeti ve tüm bu uçaklar için 600 kişilik mürettebat ve destek personelini ile katılacak. Kanada askeri birlik ve güçleri, bölgede herhangi bir kara harekatına katılmayacak ve tüm birlikler, 6 ay bu görevde kalacak.

şerefsiz batılılar..
 // atiker
ışıt soykırım yapıyorda ışıdı kim silahlandırdı siz asıl soykırımı yapan batı ve siyonist israil bu gerçeği birkere gördünüzmü ve dillendirdinizmi 1980 afganistan işgalinden bu yana 11.500 onbirmilyonbeşyüzbin müslümanı katlattiniz abd ve ortakları ırakta birbuçukmilyon müslümanı katletti zalimler edin eyleyin kurduğunuz paravan terör örgütleri vasıtası ile öldürdüklerinizi terörist ilan edin inşallah belanızı bulursunuz....
08 Ekim 2014 Çarşamba 10:19
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler