YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir ülke daha görüşecek!
İsrail parlamentosundan bir komite, bugün, 1915 olaylarının “Ermeni soykırımı” olarak tanınmasını öngören bir teklifi değerlendirecek.
Bir ülke daha görüşecek!
26 Aralık 2011 / 10:56 Güncelleme: 26 Aralık 2011 / 10:30

Haaretz gazetesinin haberine göre, İsrail parlamentosunun gündemine ilk kez sekiz ay önce gelen teklifin görüşülmesi bugüne kadar ertelenmişti. Aşırı sağcı İsrail Evimiz partisinden Alex Miller başkanlığındaki Knesset Eğitim ve Kültür Komitesi, tasarıyı kamuya açık bir oturumda değerlendirecek.

Oturuma Meclis Başkanı Reuven Rivlin ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon da katılacak.

Knesset’te daha önce de birçok kez “Ermeni soykırımı” teklifleri gündeme alınmıştı. Ancak o dönemde Dış İlişkiler ve Savunma Komitesi tarafından değerlendirilen teklifler her seferinde reddedilmişti.

"TÜRKİYE'YLE İLİŞKİLER YÜZÜNDEN YILLARDIR ENGELLENİYOR"

Tasarının destekçilerinden Meretz Partisi milletvekili Zahava Gal-On, “Yıllardır, İsrail hükümeti soykırımı stratejik ve ekonomik nedenlerle, Türkiye’yle olan ilişkiler dolayısıyla reddediyor. Bugün iki ülke arasındaki ilişkileri düşünürsek, Dışişleri Bakanlığı’nın durumdan faydalanma ihtimalini göz ardı edemiyorum” dedi.

Gal-On, ahlaki sorumluluklarının bu tür hesapların ötesinde olduğunu belirterek, “Umuyorum Knesset komitesi, meclisimizde bu konuda yapılacak ilk açık oylamada, soykırımın tanınması için karar alacak. Eğitim komitesi, okul müfredatlarından çıkarılan bu konunun değerlendirilmesi için doğru yer” diye konuştu.

 "EĞİTİMLE İLGİLİ"

Komisyon başkanı Miller ise Türkiye’yle ilişkilerin yapılacak oturumla hiçbir bağlantısı olmadığını belirterek, “Oturumun tarihi çok önceden belirlenmişti, ancak meclis başkanımızın takvimine göre değişiklik yapmak zorunda kaldık. Bu oturumla İsrail Evimiz partisi arasında bir ilişki yoktur. Bu eğitimle ilgili bir konu” dedi.

 Miller, milletvekillerinden popülist, tahrike yönelik açıklamalardan kaçınmalarını istedi. (Hürriyet)

Mütekabiliyet
 // Mustafa
Tasarının geçmesi halinde "Yahudilerin soykırıma uğradığını" iddia edenlerin de aynı cezaya çarptırılmasını öngören bir değişikliğin derhal meclisten geçirilmesi gerekir diye düşünüyorum....
26 Aralık 2011 13:59
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler