YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir lider daha aday olmayacak
Bir lider daha aday olmayacak
03 Şubat 2011 08:26
Tunus'ta başlayan Yasemin Devrimi'nden sonra olayların Mısır'a sıçraması Arap dünyasında paniğe neden oldu. Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih 2013'de aday olmayacağını açıkladı.

Tunus ve Mısır'daki halk ayaklanmalarının ülkesine sıçramasını istemeyen Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih, 2013'te aday olmayacağını açıkladı. 32 yıldır ülkenin başında bulunan Salih, koltuğun oğluna geçmesine de izin vermeyeceğini duyurdu.

Ancak Yemen liderinin attığı bu adımlar muhalefeti tatmin etmedi. Muhalefet gruplarının sözcüsü Muhammed el Sabri, Salih'in vaatlerini inandırıcı bulmadıklarını belirterek diyalog çağrısını reddetti.

Yemenli muhaliflerin bugün geniş bir gösteri yapacakları haberinin yayılmasının ardından Yemen devlet başkanının böyle bir açıklama yapması dikkat çekti.

Mecliste yaptığı konuşmada devlet başkanlığı süresini uzatmayacağını söyleyen Salih, daha önce protesto gösterilerine katılan muhalifleri susturabilmek için ordu mensuplarının maaşına zam yapmış ve gelir vergilerini yüzde 50 oranında düşürmüştü.

Arap dünyasının en fakir ülkelerinden biri olan Yemen'de, Salih yönetimi başkent Sana'nın dışında otorite kurmakta zorlanıyor. Bazı bölgelerde El Kaide'nin etkin olduğu ülkenin başlıca gelir kaynağını petrol gelirleri oluşturuyor. Yeme n'de kuzey ve güney bölgeler arasında da yıllardır silahlı çekişme yaşanıyor.

Yasemin Devrimi'nin sonucu eski Tunus devlet başkanı Zeynel Abidin bin Ali'nin iktidarının devrilmesinin ardından Mısır başta olmak üzere Ürdün, Sudan ve Cezayir gibi ülkelerde benzer protestolar yaşanmıştı. Arap liderler, olayların büyüyerek bir devrime yol açmasını önlemek amacıyla çeşitli önlemler alıyor. Suriye lideri Beşşar Esed hafta başında özeleştiri yaparak karışıklıkların sorumluluğunun yöneticilerde olduğunu söyledi. Hükümet karşıtı gösterilerin 4. haftasına girdiği Ürdün'de ise önceki gün Kral Abdullah hükümeti değiştirdi. Fas'ta da Kral 6. Muhammet benzer bir devrimi önlemenin yollarını müzakere etmek için Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüşmek için bu ülkeye gitti.

Bu arada Yemen'in Dışişleri Bakanı Ebubekir el Kirbi Brüksel'de temaslarda bulunuyor. El Kirbi, dün AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'la basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi. Öte yandan Ürdün'de muhalif gruplar, yeni atanan hükümetin de istifasını istedi. Ürdün Kralı Abdullah, önceki gün fiyat artışlarını protesto eden eylemcilerin sesine kulak vererek hükümeti görevden almıştı.

Zaman

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler