YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bir iftarınızı Somali'ye gönderin"
"Bir iftarınızı Somali'ye gönderin"
29 Temmuz 2011 08:14
40 milyonun üzerinde insan kronik açlık tehlikesiyle karşı karşıya.. Diyanet, BM'nin açlık uyarısı yaptığı Somali için harekete geçti.

Birleşmiş Milletler’in açlık uyarısı yaptığı Somali için Diyanet de harekete geçti. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Türk Diyanet Vakfı ile ortaklaşa “Her Evden Bir Fitre ve Bir İftar Afrika’ya” adlı kampanya düzenlediklerini açıkladı.

Görmez, Atatürk Spor Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında, dünyanın en fakir kıtası olan Afrika’da 40 milyonun üzerinde insanın kronik açlık tehlikesiyle karşı karşıya kaldığına dikkati çekti. Görmez,  “Dünyanın hangi köşesinde olursa olsun insana yardım eli uzatmak, çok uzaklarda da olsalar birileri açken asla tok yatmamak, insanlığın birlik ve dirliği için elimizdeki nimetleri paylaşmak ve mesafeleri yok sayarak gönül köprüleri kurmak için bir kampanya başlatmış bulunuyoruz” dedi.

Fitreler Afrika’ya ab-ı hayat olacak

Görmez, böylece ramazanın bereketinin paylaşılacağını, fitrelerin en azından birinin gönderilmesi suretiyle Afrika’dakilere, bir lokma ekmek ve bir yudum su ikram edilmiş olunacağını vurguladı. Kampanyanın ramazanın ilk günü olan 1 Ağustos’ta başlayacağını belirten Görmez, “Bütün cep telefonu operatörlerden ‘AFRİKA’ yazıp 5601’e gönderilecek. SMS’ler 5 TL karşılığında olacak. Ümit ediyoruz ki fitrelerimiz ve iftarlarımız uzaklarda hayata tutunmaya çalışan canlara ab-ı hayat olacaktır” dedi.

Görmez, Din İşleri Yüksek Kurulu’nun belirlediği fitre miktarının asgari 7,5 lira olduğunu, maddi durumu iyi olanların kendi konumunu göz önünde bulundurarak bunun üzerinde fitre verebileceğini sözlerine ekledi.

Görmez her ramazanda toplumsal ve evrensel sorunlardan birisini öne çıkaran ve toplumu o sorunları çözmeye davet eden bir tema işlediklerini söyledi. Daha önceki yıllarda ‘’ramazan paylaşmaktır’’ ve Kur’an temalarını ele aldıklarını anımsatan Görmez, bu sene ‘komşuluk’ temasını işlemeye çalışacaklarını ifade etti. Öncelikle din görevlilerinin komşuluk ilişkilerini gözden geçirmesini istediklerine işaret eden Görmez, “Gözümüzün değil gönlümüzün doyduğu iftar sofralarında buluşmalıyız. Din görevlileri, birbirinizi iftara davet edin. Beni de davet edin, geleyim” dedi. “Asrımıza Yeni Bir Komşuluk Aşısı” kampanyasının ilgi göreceği yönündeki inancını dile getiren Görmez, “Ramazandaki programlarımız da komşuluk ilişkilerini yeniden canlandırmaya yönelik olacak. ‘Lütfen herkes bir iftar sofrasını komşusuyla paylaşsın. Sahurda çorbanızı komşunuzla paylaşın’ diyeceğiz” şeklinde konuştu.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler