YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir Esad katliamı daha: 79 ölü!
Bir Esad katliamı daha: 79 ölü!
17 Haziran 2013 07:31
Suriye'de Beşşar Esed'e bağlı ordu birliklerinin ülke genelinde yönetim karşıtlarına yönelik ağır silahlarla gerçekleştirdiği operasyonlarda 79 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü (SNHR), rejime bağlı güçlerin sabahtan bu yana hava ve karadan muhaliflere yönelik gerçekleştirdiği operasyonlarda başkent Şam'ın banliyölerinde 26, Halep'te 18, Dera'da 11, Humus ve İdlib'te 6'şar, Deyru'z Zor'da 5, Rakka'da 4, Haseke'de 2 ve Hama'da bir olmak üzere 79 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Bu arada Şam'ın Mezze askeri havaalanında şiddetli bir patlamanın meydana geldiğini ve havaalanında dumanların yükseldiğini belirten Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), Mezze'deki patlamadan sonra kentin farklı bölgelerinde patlama seslerinin geldiğini ve seslerin şehrin tüm kesimlerinde duyulduğunu kaydetti.

Şam'ın Haresta bölgesinde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile güvenlik güçleri arasında yoğun sokak çatışmalarının yaşandığını vurgulayan SRGC, silahlı muhaliflerin bölgede Suriye ordusuna ağır zayiat verdirdiğini aktardı.

Halep'teki Miniğ askeri üssünün çevresinin orduya ait savaş uçaklarınca varil bombasıyla vurulduğuna işaret eden SRGC, Halep'in birçok mahallesinde iki ordu birlikleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığına değindi.

SRGC, Haseke'nin Nüşva bölgesinde Esed birlikleri ile ÖSO arasında çatışmaların yaşanmasından sonra bir askeri helikopterin söz konusu bölgeyi bombaladığını iletti.

Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin çeşitli kentlerde gerçekleştirdiği operasyonlarda onlarca silahlı grubu etkisiz hale getirdiğini ve araçlarını imha ettiğini açıkladı.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler