YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir açıklama da AB'den...
Bir açıklama da AB'den...
22 Ağustos 2011 14:44
Dünya bugün güne Libya'daki gelişmelerle uyandı. Trablus'daki kontrolün muhaliflerin eline geçmesi ve Kaddafi'nin oğlunun teslim olması Libya'da Kaddafi yönetimi artık düşüyor yorumlarına neden oldu. Konuyla ilgili bir çok ülkeden ve kuruluştan açıklama g

Dünya bugün güne Libya'daki silah sesleri ile uyandı. Libya'da bugün diğer günlerden daha farklıydı. Çünkü ilk kez Kaddafi'nin devrilmesine bu kadar yaklaşıldı. Muhalifler Trablus'un yüzde 95'ini ele geçirdi. Oğul Kaddafi teslim oldu. Yani kısaca artık Libya'da sona yaklaşıldı...

Libya'daki gelişmeler dünyada büyük yankı uyandırdı. Bir çok ülkeden ve kuruluştan açıklamalar yapıldı. Bunlardan biri de Avrupa Birliği oldu...

Avrupa Birliği, Libya'ya uygulanan yaptırımların şu an için devam ettiğini, ancak doğru zamanda hızla kaldırmaya hazır olduğunu bildirdi.

AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın sözcüsü, basına yaptığı açıklamada, "Mevcut durumda yaptırımlar yürürlükte, ancak (yaptırımları) her zaman tamamen hızla kaldırabiliriz" dedi.

AB yaptırımları yaklaşık 50 Libya teşekkülünü kapsıyor. Yaptırımlar çerçevesinde 30'dan fazla Libyalı yetkiliye de seyahat yasağı ve mal varlıklarının dondurulması gibi önlemler uygulanıyor.

İngiltere, Libyalı muhaliflerin Kaddafi hükümetini devirmeyi başarması halinde Libya'nın dondurulan mal varlıklarını ve paralarını kısa zamanda serbest bırakabileceğini açıklamıştı.

Libyalı muhaliflerin Libya lideri Muammer Kaddafi'nin kalesi başkent Trablus'un büyük bölümünün denetimini sağladığı bildirilmişti. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler