YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Binlerce Libyalı ölür"
Kaos ve şiddetin merkezi haline gelen Libya'da halkına seslenen Muammer Kaddafi istifa etmesinin söz konusu olmadığını yineledi. Ölü sayısının abartıldığına işaret eden Kaddafi "Müdahale olursa binlerce Libyalı ölür"dedi.
"Binlerce Libyalı ölür"
02 Mart 2011 / 14:37 Güncelleme: 02 Mart 2011 / 15:22

Libya lideri Muammer Kaddafi, devlet başkanı olmadığı için istifa etmesinin de söz konusu olmadığını tekrarladı.

Cemahiriyenin yıldönümü törenlerinde halka hitabeden Kaddafi, "Muammer Kaddafi istifa etme durumunda olan bir devlet başkanı değildir. Hatta feshedecek bir meclisi bile yoktur" dedi.

Libya'da bir iç sorun bulunmadığını tekrarlayan Kaddafi, "Doğuda hiç protesto yok" dedi. Kaddafi, "El Kaide hücreleri güvenlik kuvvetlerine saldırdı ve silahlarını ellerinden aldı. Bütün bunlar nasıl başladı? Küçük el Kaide hücreleriyle" diye konuştu.

Ölü sayısının da abartıldığını iddia eden Kaddafi, olaylarda 150 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Kaddafi, haberlerin dünyaya, Libya'da muhabiri olmayan ajanslar ve barış kuruluşlarınca ulaştığını iddia etti.

Kaddafi, uyguladığı "doğrudan demokrasi" sistemine ilişkin olarak, "Libya sistemi, halkın sistemidir ve hiç kimse halkın otoritesine karşı gelemez. Halk, uygun gördüğü yetkiliyi seçmekte serbesttir" dedi.

"Devrim Lideri" unvanını taşıyan Muammer Kaddafi, 1976'da yayımladığı; İslami ülküler, sosyalizm ve Arap milliyetçiliğinin harmanlandığı, siyasi partiler ve temsili demokrasiyi reddeden "Yeşil Kitabı"nı temel olarak alarak, halkın görüşlerini "halk komiteleri" ve "genel halk kongresi" aracılığıyla sunabilmesine olanak tanıyan "Cemahiriye Sistemi"ne 2 Mart 1977'de geçti.

"BİNLERCE LİBYALI ÖLÜR"

Libya lideri Muammer Kaddafi, ABD veya NATO ülkesine müdahale ederse "binlerce Libyalıların öleceği" uyarısında bulundu.

Kaddafi, cemahiriyenin yıl dönümü dolayısıyla yaptığı konuşmada, "Bir zamanlar İtalyanların kölesi olduğumuz gibi bir kez daha köle olmamızı mı istiyorlar. Buna asla razı olmayacağız. ABD veya NATO ülkemize girerse, kanlı bir savaşa gireceğiz ve binlerce Libyalı ölecek" diye konuştu.

El Kaide ile ilgili olarak da Kaddafi, "Onlardan herhangi biriyle, emirlerinden biriyle tartışmaya hazırım... Ancak onlar tartışmazlar, herhangi bir talepleri yok" dedi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler