YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bingazi Hükümeti'nden Türkler'e kritik çağrı: Gerekirse burada şehit olun!
Libya'daki geçici Tobruk hükümetinin Türk firmalarının ülkeden çıkarılması kararına ilişkin açıklamalar Bingazi Hükümeti'nin tepkisini çekti. Hükümet sözcüsü Libya'daki Türklere de çağrıda bulundu.
Bingazi Hükümeti'nden Türkler'e kritik çağrı: Gerekirse burada şehit olun!
24 Şubat 2015 / 16:24 Güncelleme: 24 Şubat 2015 / 16:25

Libya hükümet sözcüsü:
 
"Dün Tobruk Hükümeti Türk işadamlarını bölgelerinden çıkarmaktan söz etti.. Bu durum Tobruk Hükümeti'ne yakışan bir durum, çünkü bu hükümet Batı'nın ve Mısır iktidarının kuklasıdır.. Oysa Türk kardeşlerimiz tarih boyunca Libya'nın kurucu unsuru olarak biz Müslüman'ların daima yanında olmuşlardır.. Umarız bölgedeki Aşiretler ve inançlı kardeşlerimiz Tobruk hükumetinin gerçek yüzünü daha iyi anlayacaklardır.. Biz Libya'nın Meşru Hükümet'i olarak Türk kardeşlerimizi Trablus' a davet ediyor, Libya'yı terk etmemelerini, gerekirse bu topraklarda şehit olmalarını tavsiye ediyoruz."

Türkiye'den de açıklama geldi

ışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Libya'daki geçici Tobruk hükümetinin Türk firmalarının ülkeden çıkarılması kararına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bilgiç, Türkiye'nin ve vatandaşların anlaşmalardan ve sözleşmelerden kaynaklanan haklarının korunmasıyla firmaların alacaklarının tahsili ve zararlarının tazmini konularının Libya makamları nezdinde izlenmeye devam edileceğini açıkladı.

Türkiye'den Libya açıklaması

Bilgiç, bir soruya verdiği yanıtta, Libya basınında yer alan haberlerde belirtilen Türk firmalarının ülkeden çıkarılması kararının, Libya'nın yaşamakta olduğu siyasi ve güvenlik kriziyle meşruiyet tartışmaları dikkate alındığında, bir değer taşımadığını vurguladı.

Libya'da barışla istikrarın sağlanması ve Libya halkının refahı için çaba göstermesi beklenen taraflardan biri olan geçici hükümetin, tam tersine Libya'nın kalkınmasına ve kardeş Libya halkının yararına çalışan firmaları hedef almasının düşündürücü olduğunu belirten Bilgiç, şöyle devam etti:

"Bu yaklaşımın, kardeş Libya halkının ülkemize beslediği hislerle uyumlu olmadığı açıktır. Her hal ve karda, Türkiye'nin ve vatandaşlarımızın anlaşmalardan ve sözleşmelerden kaynaklanan haklarının korunmasıyla firmalarımızın alacaklarının tahsili ve zararlarının tazmini konuları Libya makamları nezdinde izlenmeye devam olunacaktır. Libya'daki krizin çözümü için BM öncülüğünde sürdürülen diyalog sürecini desteklemeyi sürdüreceğiz. Libyalı tüm tarafları da sürece yapıcı katkıda bulunmaya davet ediyoruz."

Bilgiç, özellikle üçüncü tarafların bu diyalog sürecine zarar verecek eylem ve tutumlardan kaçınmaları ve Libya'ya müdahalede bulunmamalarının ülkede güvenlik, istikrar ve refahın tesis edilebilmesi bakımından büyük önem taşıdığının altını çizdi.

Abdullah es-Seni'nin başbakanlık ettiği Tobruk Hükümeti, önceki gün, ülkede projeleri olan tüm Türk şirketlerini uzaklaştırma kararı almıştı.

Seni, geçen hafta eş-Şarku'l Evsat gazetesine verdiği mülakatta, Türkiye'yi Libya'nın iç işlerine karışmakla suçlamış ve Libya'da faaliyet gösteren Türk şirketlerini ülkeden çıkarmakla tehdit etmişti.

Libya'nın başkenti Trablus'ta faaliyetlerine devam eden Milli Genel Kongre'ye bağlı Trablus hükümeti, Tobruk Hükümeti'nin kararının yalnızca kendi ele geçirdiği bölgeleri bağladığını, bu kararın ülkenin genelini kapsamadığını açıklamıştı.

 // yasemin
Bingazi Allah yar ve yardimciniz olsun...
25 Eylül 2015 19:45
09:44
 // mete can
Hani Libya da katliam vardı bi an önce iktidarın indirilmesi gerekiyordu.ne oldu şimdi beğenmediğiniz Kaddafi yi arar gibisiniz sanki. Mısırda da aynı şey Libya dada şey...
25 Şubat 2015 09:44
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler