YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bin Ladin'in damadı mahkemeye çıkıyor
Bin Ladin'in damadı mahkemeye çıkıyor
08 Mart 2013 14:05
El Kaide terör örgütünün öldürülen lideri Usame Bin Ladin'in damadı Süleyman Ebu Geyt, bugün New York'ta federal mahkeme önüne çıkıyor.

 

Ürdün'de geçen hafta yakalanarak ABD'ye getirilen Kuveyt doğumlu Süleyman Ebu Geyt, El Kaide'nin sözcülüğünü yapmak ve 11 Eylül 2001'de ABD'de düzenlen terör saldırılarını överek başka saldırıların yapılacağı tehdidinde bulunmakla suçlanıyor.
 
ABD Adalet Bakanlığın'dan yapılan açıklamada, El Kaide'nin sözcülüğünü yapan Ebu Geyt'in en azından Mayıs 2001'den beri Bin Ladin ve terör örgütünün şimdiki lideri Eymen Zevahiri ile birlikte çalıştığı bildirildi.
 
İddia makamından yapılan açıklamada, eski bir cami imamı olan Ebu Geyt'in, Mayıs 2001'de kendi yandaşlarından, Bin Ladin'e bağlılık yemini etmelerini istediği iddiasına yer verildi.
 
Savcılığın hazırladığı iddianamede, 11 Eylül terör saldırılarından bir gün sonra da Bin Ladin ve Zevahiri ile birlikte görülen Ebu Geyt'in, Yahudi, Hristiyan ve ABD'lilere savaşmak için "İslam milleti" kurulması çağrısında bulunduğu belirtiliyor. Ebu Geyt'in 12 Eylül'de yaptığı çağrıda, "Muazzam bir ordu size karşı biraraya geliyor" dediği iddia ediliyor. Kuveyt'in 11 Eylül terör saldırılarının ardından vatandaşlıktan çıkardığı Ebu Geyt'i, Afganistan'da bir kayanın karşısında Bin Ladin ile birlikte gösteren bir video kaydı da bulunuyor.
 
 
AA
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler