YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Biltaci'nin sağlık durumu kötüye gidiyor
Biltaci'nin sağlık durumu kötüye gidiyor
11 Ocak 2014 13:47
Mısır'da gözaltında bulunan Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci'nin eşi Sena Abdulcevad, açlık grevi yapan eşinin sağlık durumunun hergün daha da kötüye gittiğini söyledi.

AA muhabirine konuşan Abdulcevad, "Kendisine verilen yoğurt ve meyvesularını kabul etmeyen eşim, normal şekilde muamele edilmesi ve Mısır halkının onurunu ve özgürlüğünü savunmak için açlık grevine devam etmekte kararlı. Ancak açlık grevi nedeniyleeşimin sağlık durumu her geçen gün daha da kötüleye gidiyor" dedi.

Biltaci'nin 22 gündür açlık grevini sürdürdüğünü belirten Abdulcevad, insan hakları örgütlerine, "Eşi ve avukatıyla görüşmeleri, bu davaya önem vermeleri, isteklerinin gerçekleşmesi için imkanlar dahilinde baskıda bulunmaları, savcılığın 'saçma' soruşturmalarını ve raporlarını gözden geçirmeleri, suçlamaların uydurma olduğuyla alakalı şikayetleri değerlendirmeleri ve Esma'nın öldürülmesi dosyasını açmaları" çağrısında bulundu.

Mısır'da darbe karşıtı direnişin odağındaki Rabiatu'l Adeviyye Meydanı'na yönelik 14 Ağustos'taki kanlı müdahale sırasında kızı Esma'yı kaybeden Muhammed Biltaci, darbe karşıtlarına yönelik operasyonlar çerçevesinde "şiddete teşvik suçlamasıyla" 29 Ağustos 2013'te gözaltına alınmıştı.

Tora Cezaevi'nin yüksek güvenlikli "Akreb" adlı bölümünde tutulan Biltaci, 21 Aralık'takendisine yönelik "intikam ve negatif ayrımcılık" yapılmasını protesto etmek için açlık grevine başlamıştı.

 

AA

15:26
 // Rasim DUMAN
Muhammed BİLTACİ kardeşim, şehide babası olmak şeref ve payesine kavuştun. Gıpta ediyorum ; ne mutlu sana. Şimdi sırada şehid olmak var. Senden bir istirhamım var : benim de şehid olmam için dua et lutfen. Esra kızımızın şehadet goruntusu cigerimi dagladı. Zulum yapanları ve zulme destek olanları, KAHHAR olan ALLAH (C.C.)'a havale ediyorum....
11 Ocak 2014 15:26
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler