YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Bilge Kral'a anlamlı anma
'Bilge Kral'a anlamlı anma
19 Ekim 2010 17:03
Derin bilgi birikimiyle 'Bilge Kral' adıyla anılan merhum Aliya İzzetbegoviç, ölümünün 7. yıl dönümünde anlamlı bir törenle anıldı.

Bosna-Hersek'in ilk cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç, ölümünün 7. yıl dönümünde Saraybosna'daki Kovaçi Şehitler Mezarlığında düzenlenen törenle anıldı.

Merhum İzzetbegoviç'in mezarı başında düzenlenen anma törenine, oğlu ve Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin yeni Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç, Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Hırvat Üyesi Jelyko Komşiç, Bosna-Hersek Federasyonu Başbakan Yardımcısı Mirsad Kebo, SDA Genel Başkanı Başkan Süleyman Tihiç, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Vefahan Ocak ile çok sayıda yabancı devlet temsilcisi ve halk katıldı.

Aşırı yağmur altında yapılan anma töreni kapsamında, merhum İzzetbegoviç için dua okundu ve mezarına çelenkler bırakıldı.

Buradaki törenin ardından Merhum İzzetbegoviç'i anma törenleri, kendi adının verildiği, özel eşyası, kitapları ve fotoğraflarının bulunduğu müzede devam etti.

Müzeye gelen davetlilere, burada ilk kez sergilenecek olan merhum İzzetbegoviç'in Bosna-Hersek savaşı yıllarında kullandığı bere ve devlet başkanı ile Bosna-Hersek ordusu başkomutanı rütbe armaları gösterildi.

Müze Müdürü Elvis Konciç, burada yaptığı konuşmada, merhum Cumhurbaşkanı İzzetbegoviç'in Bosna-Hersek'in bağımsızlık mücadelesi günlerinde beresini başından çıkarmadığını ifade ederek, ''Ama biliyorsunuz ki bazen rütbesiz asker üniforması da giyiyordu. Rütbeleri pek öne çıkarmaktan hoşlanmıyordu'' dedi.

Ülkedeki 1992-1995 yıllarındaki savaşta Bosna-Hersek ordusunun önemli komutanlarından Ramiz Drekoviç de yaptığı konuşmada, merhum Aliya İzzetbegoviç'in böylesi önemli bir törenle anılmasından gurur duyduğunu vurgulayarak, ''Umuyorum ki böyle törenler geleneksel olur ve nasıl bir cumhurbaşkanına sahip olduğumuzu gelecekte çok daha iyi anlarız. Eminim ki Rahmetli Aliya İzzetbegoviç'in sadece Boşnaklar için değil Bosna-Hersek'in tüm vatandaşları için yaptıkları konusunda herkes benimle aynı fikri taşıyor. O ülkesi için yaşayan önemli bir liderimizdi'' dedi.


-''BABAMDAN SABRI ÖĞRENDİM''-


İzzetbegoviç'in oğlu Bakir İzzetbegoviç de törenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, babasının oldukça olumsuz koşullarda demokrasi süreçlerini başlatan, ülkenin bütünlüğünü ve Bosna-Hersek fikrini koruyan bir kahraman neslin sembolü olduğunu belirtti.

''Babanızdan öğrendiğiniz ve siyasi yaşantınızda kullanacağınız nedir?'' sorusu üzerine Bakir İzzetbegoviç, ''Çok şey öğrendim. Siyaseti kitaplardan pek fazla öğrenemezsiniz. Siyaset olasılıklar becerisidir. Koşullara bağlı olarak birşeyi yapıp yapmayacağınıza, o konuda konuşmanızın gerekip gerekmediğine karar verirsiniz. Ondan sabrı öğrendim. Siyasetçinin öfkelenip öfkelenmeyeceğini de iyi kontrol etmesi gerektiğini söylerdi'' şeklinde konuştu.

Ayrıca babası Aliya İzzetbegoviç'in siyasi yaşantıya çok fazla saygı duymadığını belirten İzzetbegoviç, babasına yönelttiği ''Siyasetçi yalan söylemeli mi?'' sorusu üzerine, ''Yalan söylemelerine gerek yok, ama tüm düşündüğünü de ifade etmek için kimse seni zorlamıyor. Söz ağızından çıkmadıkça senindir, ağızdan çıktı mı herkesindir'' cevabını aldığını da sözlerine ekledi. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler