YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Biden: Suriye'nin geleceğinde Esed yok
Türkiye ile ABD arasında Suriye konusunda bir görüş ayrılığı olmadığını belirten Joe Biden, Türkiye ile hemfikir olduklarını, Suriye'nin geleceğinde Beşar Esed'e yer olmadığını söyledi
Biden: Suriye'nin geleceğinde Esed yok
21 Kasım 2014 / 10:45 Güncelleme: 21 Kasım 2014 / 11:04

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, bugün gerçekleştireceği önemli Türkiye ziyareti öncesi Habertürk yazarı Soli Özel'in sorularını cevaplandırdı.

Biden, Suriye konusunda Türkiye ile ABD arasında bir görüş ayrılığı olmadığını belirterek, ülkenin geleceğinde Beşar Esed'e yer olmadığını söyledi. Biden, iki ülke arasında kriz olduğu yönündeki iddialara ise "Türkiye-ABD ittifakı güçlü ve dayanıklıdır" diye cevap verdi. 

Esed'e yer yok

Biden, Suriye'de IŞİD ve rejim konusunda ABD'nin önceliklerinin ne olduğu yönünde bir soru üzerine  "Birleşik Devletler ve Türkiye yarım asrı aşkın bir süredir güçlü NATO müttefikleridir. Müşterek stratejik menfaatlerimiz ve Suriye ile Irak da dahil olmak üzere bölgeye yönelik, uzun vadeli bir vizyonumuz var.

Örneğin IŞİD’in, koalisyon ortaklarının eşgüdümlü çabalarıyla karşı konulması gereken doğrudan bir tehdit teşkil ettiği konusunda hemfikiriz. Geleceğin Suriye’sinin kapsayıcı ve demokratik olması gerektiği ve bu gelecekte Beşar Esed'e yer olmadığı konusunda da hemfikiriz." diye konuşan Biden şunları söyledi:

ABD, Türkiye’nin 1.6 milyonun üzerinde Suriyeli mülteciye sağlamakta olduğu muazzam insani yardım faaliyetlerini takdir etmektedir. Ilımlı Suriyeli muhalefete yönelik eğit-donat programımıza katılmalarını ve yabancı militanların sınırdan geçişini önlemek için gösterdikleri çabayı da memnuniyetle karşılıyoruz. Tüm koalisyon ortaklarımızla yaptığımız gibi, Türkiye ile de IŞİD’in zayıflatılması ve yok edilmesi için beraberce neler yapabileceğimizi görüşmeye devam edeceğiz.

Ayrıca, aşırılığı ve mezhepçiliği reddeden, daha istikrarlı ve demokratik bir bölge için çeşitli askeri ve siyasi seçenekler konusunda görüşlerini almayı ve eşgüdümlü olarak hareket etmeyi sürdüreceğiz.

HABERİN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

 

HABERTÜRK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler