YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beyrut'taki saldırılar Lübnan'daki patlamalar zincirinin bir devamı'
Beyrut'taki saldırılar Lübnan'daki patlamalar zincirinin bir devamı'
17 Kasım 2015 16:18
Lübnanlı uzmanlar, Beyrut'un Dahiye bölgesinde düzenlenen ve 43 kişinin hayatını kaybettiği iki intihar saldırısını AA'ya değerlendirdi.

Lübnanlı uzmanlar, Beyrut'un Dahiye bölgesinde düzenlenen ve 43 kişinin hayatını kaybettiği iki intihar saldırısını AA'ya değerlendirdi.  

Yakın Doğu ve Körfez Askeri Analiz Enstitüsü (INEGMA) Direktörü Riyad Kahveci, güvenlik güçlerinin almış olduğu sıkı tedbirler sayesinde ülkede daha önce meydana gelen patlamalar zincirinin bir müddet durduğuna dikkat çekerek son eylemin bu zincirin bir devamı olduğunu belirtti.

"Lübnan güvenlik güçlerinin aldığı tedbirlerin terör örgütü DAEŞ'in eylem alanını daralttığını" ifade eden Kahveci, tedbirlerin örgütü yeni hücreler oluşturacak ve güvenlik çemberini kıracak yeni yöntemler geliştirmeye sevk ettiğini belirterek söz konusu değişikliklerin zaman aldığını söyledi. 

Kahveci, intihar eylemleriyle tanınan çetin bir düşman karşısında olduklarının altını çizerek bu tür eylemlerin, güvenlik tedbirleri arttırılana ve yeni hücreler çözülene kadar bir süreliğine devam edeceğini vurguladı.

Hizbullah örgütünün Suriye'deki savaşa dahil olması nedeniyle Lübnan'ın DAEŞ için bir savaş alanı sayıldığını vurgulayan Kahveci, savaşın sürdüğünün ve Dahiye'nin tek hedef olmadığının altını çizdi, ülkenin kuzeyindeki Trablus kenti de dahil Lübnan'ın tüm bölgelerinin terör örgütlerinin hedefinde olduğunu belirtti.

1,5 yıllık sükunetin iki temel sebebi 

Öte yandan,  Ortadoğu Araştırmalar Merkezi Başkanı Emekli Tuğgeneral Hişam Cabir, de "Bu patlamalar Lübnan'nın hala teröristlerin hedefi olduğunu gösteriyor" dedi.

Cabir, Lübnan'ın 1,5 yıldır terör saldırılarına maruz kalmamasının arkasında yatan temel sebepleri sıralayarak şöyle dedi:

"Birincisi sebep terör gruplarının yaşam alanlarının daraltılması ve bu grupların azami ölçüde azaltılmasıdır. Bu gruplara destek ve gerekçe sunan tüm kışkırtıcı ve mezhepçi söylemler ortadan kalktı. Toplum bu tür söylemleri kabul etmedi" diye konuştu.

Lübnan halkının büyük çoğunluğunun farklı siyasi görüşlere rağmen teröre karşı olduğunun altını çizen Cabir, bu 1,5 yıllık süre zarfında terör saldırıları olmamasının ikinci sebebini emniyet birimlerinin verimli çalışmasına bağlayarak şu ifadeleri kullandı:

"İkinci sebep, emniyet birimlerinin hükümetin zayıflığına ve devletin yokluğuna rağmen yüksek bir verimlilikle görev yapmasıdır. Güvenlik güçleri bu süre zarfında bir çok terör hücresini ortaya çıkardı."

Cabir ayrıca emniyet birimlerinin en çok zorlandığı konunun intihar bombacıları olduğunu dile getirerek "Dahiye'ye hergün onbinlerce kişi giriyor ve herkesi denetlemek çok zor" dedi. 

Terör gruplarının bu güvenlik boşluğunu kullanarak saldırılarına devam edebileceğine dikkat çeken Cabir, patlamaların Suriye'deki durumla alakalı olduğunun altını çizdi,  DAEŞ'in son zamanalarda ağır darbeler alması sonrası azalan moralini tekrar yerine getirecek eylemlerin peşinde olduğunu kaydetti.

Beyrut'un güneyinde bulunan Hizbullah'ın kontrolündeki Dahiye bölgesinin Burc el-Baracne mahallesine 12 kasımda düzenlenen iki intihar saldırısında 43 kişi ölmüş 200 den fazla kişi yaralanmıştı. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler