YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beyrut Kasabı'nın gerçek yüzü
Hollandalı gazeteci ve yönetmen George Sluizer, 'Beyrut Kasabı' Ariel Şaron'un Sabra ve Şatilla kamplarında, 2 ve 3 yaşlarındaki Filistinli çocukları öldürmesine bizzat şahit olduğunu söyledi...
Beyrut Kasabı'nın gerçek yüzü
01 Aralık 2010 / 08:08 Güncelleme: 01 Aralık 2010 / 08:10

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da, Uluslararası Belgesel Filmleri Festivali'nde, Yahudi asıllı Hollandalı gazeteci ve yönetmen George Sluizer, çektiği belgeselde, İsrail'in eski başbakanı Ariel Şaron'un 1982 yılında Sabra ve Şatilla kampları girişinde, iki Filistinli çocuğu öldürmesine tanıklık ettiğini ve olayı kendi gözleriyle gördüğünü anlattı.

Sluizer, 'Beyrut Kasabı' olarak anılan ve 'bebek katili' olduğunu tescilleyen korkunç olaya nasıl tanıklık ettiğini El Cezire Televizyonu'na anlattı: "İki asker refakatinde gazetecilik çalışma iznini imzalatmak için Dönemin Savunma Bakanı olan Ariel Şaron'nun yanına gittim. O anda etrafında askerleri dışında hiç kimse bulunmuyordu. Yaşları 2 ile 3 olan çocuklar dışında çevre bomboştu ne kadın ne erkek hiç kimse yoktu etrafta. Burada Şaron'un tabancısını çekip, ilk çocuğa ateş açtığını ve çocuğun yere düştüğünü gördüm. Sonra tabancasını ikinci çocuğa çevirip ateş açarak çocuğu öldürdü."

DÜNYANIN DUYMASINDAN KORKMUYORDU

Sluizer, olayı çok net bir şekilde gördüğünü kaydetti ve "Şaron, orada bulunmamızdan ne bir telaş ne de bir kaygıya kapılmadı aksine çok sakindi ve bu manzaranın dünyaya duyurulmasından da korkmuyordu. Şaron bu cinayeti işlerken tavşan veya değersiz bir hayvan öldürüyormuş gibi çok rahattı, tabir yerindeyse su içer gibiydi cinayeti çok hızlı ve büyük bir sakinlikle işledi" dedi.

Hollandalı bir baba ve Norveçli Yahudi bir anneden dünyaya gelen yönetmen, Şaron'un bu yaptığını aptallık ve vicdandan yoksun bir şey olarak nitelendirdi. Hollandalı yönetmen, "Üzerimde silinmeyen bir etki bırakmasına rağmen, bu olayı anlatmayı düşünmüyordum. Fakat şimdi anlatmamın birinci nedeni, İsrail varlığının, Filistin halkına yönelik uygulamalarına öfkelenmem, ikinci nedeni ise, yaşadığım bilinç kaybı nedeniyle ölüme çok yaklaşmam ve benim için her şeyin önemsiz hale gelmesidir" diye konuştu. Sluizer'in Filistinlilerin acılarını anlattığı 'Vatan' adlı belgesel, festivale katılanlar ve izleyiciler tarafından ilgiyle karşılandı. Üç defa gösterimi planlanan filmin, yoğun ilgi nedeniyle organizatörler tarafından gösterimi uzatıldı ve her gün izleyiciye sunuldu.

 

KANLI KATLİAM

İsrail yanlısı aşırı sağcı Hristiyan Falanjist milisler, 16 Eylül 1982 tarihinde Batı Beyrut'ta Sabra ve Şatilla adlı Filistin mülteci kamplarını basarak çocuklar dahil binlerce kişiyi katletti. Katliamdan sorumlu tutulan Ariel Şaron, Savunma Bakanlığı görevinden istifa etti.

 

Filistin'in acılarını anlatıyor

Hollandalı Yönetmen George Sluizer "Vatan" belgeselinde Filistin halkının durumu ve son 30 yılda yaşadığı acıları ve 1973 yılında görüntülerini çektiği iki Filistinli ailenin yaşantısını ele alıyor. Belgesel, korkunç gerçeği açıklayan, "Yaşları iki ile üç yıl arasında ve oynamakta olan çocuklar dışında ne erkek ne de kadın etrafımızda hiç kimse yoktu. Zevk için tabancanı çektin ve onlara ateş ettin... Sanırım dünyanın tümü Filistinlilerin birçoğu ve ben de senin Auschwitz toplama kamlarında ölmeni umut ederdik" sözleriyle sona eriyor. (Cihan)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler