YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beyaz Saray'dan Suriye'ye kınama
Beyaz Saray'dan Suriye'ye kınama
24 Aralık 2013 06:35
ABD, Suriye rejimi tarafından Halep ve çevresinde düzenlenen hava saldırılarını kınadı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "ABD, Halep ve çevresinde hafta sonu boyunca ayrım gözetmeden Scud füzeleri ve varil bombaları kullanılması dahil olmak üzere Suriye hükümet güçlerinin siviller üzerinde devam ettirdiği hava saldırılarını kınar" ifadesi kullanıldı.

Hava saldırılarında çoğunluğu çocuk 300'ü aşkın kişinin hayatını kaybettiği belirtilen açıklamada, Suriye hükümetinin sivil nüfusu korumaya dönük uluslararası insani yasalar altındaki yükümlülüklerine saygı göstermesi gerektiği kaydedildi.

Açıklamada, Suriye hükümetinin, milyonlarca Suriyeli erkek, kadın ve çocuğun acil ihtiyaç duyulan hizmetlere erişebilmesi için, insani yardımların güvenli biçimde ve engelle karşılaşmadan dağıtımını kolaylaştırma yolunda daha fazla çaba gösterme taahhüdünü yerine getirmesi gerektiği de bildirildi.

Beyaz Saray açıklamasında, şunlar kaydedildi:

"Suriyelilerin Suriye'deki krizi sona erdirecek kapsamlı ve kalıcı bir siyasi çözüme ulaşmaları, Suriye halkının acılarına son verilebilmesi için bir zorunluluktur. ABD, Suriye'deki katliamın son bulmasına yardımcı olacak bir siyasi çözümü geliştirmeye yönelik bağlılığını sürdürmektedir."

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler