YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beyaz Saray'dan İran'a çağrı
Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "İran nükleer silahları bırakmada ciddi ise Obama İran ile ilgili görüşmeler yapmak istiyor" denildi.
Beyaz Saray'dan İran'a çağrı
20 Eylül 2013 / 08:22 Güncelleme: 20 Eylül 2013 / 12:21

Resmi kaynaklardan alınan haberlere göre,'İran nükleer silah bırakmada ciddi ise Obama ikili görüşmeler yapmak istiyor' denildi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, İran'ın nükleer silah bırakma konusunda, ciddi olması halinde Obama'nın ikili görüşmeler yapabileceği bildirildi. Obama Yönetimi gelecek hafta İran hükümeti ile nükleer konulu üst düzey görüşmeler yapmaya hazırlanıyor.

ABD'yi "Büyük Şeytan" olarak niteleyen İran'ın ise Ruhani dönemi ile birlikte sert tutumundan geri adım atmasının ardından, üst düzey ABD'li yetkililer ABD Başkanı Barack Obama ile İran'ın yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani arasında Birleşmiş Milletler'de doğrudan görüşme yapılmasına açık olduklarını ifade ediyorlardı.

Beyaz Saray'dan çağrı

İlişkileri yumuşaması süreci devam ederken Beyaz Saray'dan son dakika açıklaması geldi. Yapılan açıklamada, "İran nükleer silahları bırakmada ciddi ise Obama İran ile ilgili görüşmeler yapmak istiyor" denildi.

Suriye krizine rağmen ilişkiler güçleniyor

Suriye krizi sürerken diğer bir tarafta iki ülke arasındaki diplomatik gergenlik yerini yumuşama sürecine bırakmış durumda. Bunun en büyük nedeni ise Ruhani'nin İran'ın eski katı Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ı Haziran ayındaki seçimlerde ezici bir çoğunlukla mağlup ederek göreve gelmesi ardından Washington ile Tahran arasındaki iletişim güçlenmesi oldu.

 

SABAH

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler