YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beyaz Saray'dan 'dinleme' açıklaması
Beyaz Saray'dan 'dinleme' açıklaması
28 Ekim 2013 21:36
Beyaz Saray Sözcüsü Carney, "ABD'nin istihbaratları nasıl topladığı ve kullandığına yönelik bazı ek sınırlamalara ihtiyaç var" dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, bazı istihbarat sızdırmalarının müttefikleriyle olan ilişkilerinde gerilime yol açtığının farkında olduklarını belirterek, "ABD'nin istihbaratları nasıl topladığı ve kullandığına yönelik bazı ek sınırlamalara ihtiyaç olduğunun görüldüğünü" söyledi.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansının (NSA), ABD'nin Avrupa'daki müttefiklerini dinlediğine yönelik haberler, yönetimin başını ağrıtmaya devam ediyor.

Carney, günlük basın toplantısında, bazı istihbarat sızdırmalarının müttefikleriyle olan ilişkilerinde gerilime yol açtığının farkında olduklarını ifade ederek, bu konuları diplomatik yollardan ele aldıklarını ve ilgili birçok ülkeyle doğrudan iletişim içinde olduklarını bildirdi.

Carney ayrıca, "yeni kapasitelerle ABD'nin istihbaratları nasıl topladığı ve kullandığına yönelik bazı ek sınırlamalara ihtiyaç olduğunun görüldüğünü" kaydetti.  

Bu noktada ABD Başkanı Barack Obama'nın izleme kapasitelerinin gözden geçirilmesi talimatı verdiğini anımsatan Carney, gözden geçirmenin, istihbarat toplarken, aynı zamanda hem vatandaşların hem de müttefiklerin özel hayata yönelik kaygılarının da uygun biçimde dikkate alınmasını sağlamayı içerdiğini ifade etti. Carney, "Bunun yanında istihbarat kaynaklarımızın dış politikamıza ve güvenlik hedeflerimize en etkili desteği sağladığından da emin olmalıyız" dedi.

Carney, ABD'nin, istihbarat sistemlerini Amerika'nın ekonomik çıkarlarına yönelik kullanıp kullanmadığına yönelik soru üzerine, istihbaratlarını bu amaçla değil, güvenlik amaçlı kullandıklarını kaydetti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler