YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beyaz Saray'da 'ruhani' buluşma
Beyaz Saray'da 'ruhani' buluşma
18 Şubat 2010 22:30
ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray’da Tibet’in ruhani lideri Dalai Lama ile görüştü.

Tibet’in sürgündeki ruhani lideri Dalai Lama, Çin hükümetinin uyarılarına rağmen Beyaz Saray’da ABD Başkanı Barack Obama tarafından kabul edildi. Pekin tarafından ‘tehlikeli ayrılıkçı’ olarak itham edilen ancak ‘barış adamı’ dünyada milyonlarca hayranı bulunan Dalai Lama’nın Obama ile görüşmesi basına kapalı gerçekleşti.

Görüşmenin ardından Beyaz Saray’ın bahçesinde basın mensuplarında açıklamalarda bulunan Dalai Lama, çocukluğundan beri demokrasi, özgürlük ve insani değerlerde lider konumunda bulunan Amerika’ya olan hayranlığını Obama’ya belirttiğini söyledi. Görüşmeden oldukça memnun olduğunu ifade eden ruhani lider, görüşmede iki konunun önemi üzerinde durduğunu ifade etti. Dalai Lama bunlardan ilkinin barışçıl dünya, barışçıl aile ve barışçıl bireyler için insani değerlerin yükseltilmesi olduğunu belirtti. Dalai Lama ikinci konunun ise dini uyum konusunun iyileştirilmesi ve dünyadaki dini geleneklere saygı duyulması olduğunu ifade etti.
 

Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs’in yaptığı açıklamada ise, Obama’nın görüşmede Tibetlilerin, Çin’deki haklarının korunması gerektiğini belirterek Dalai Lama’nın Çinli yetkililerle devam eden görüşmelerine destek verdiğini söyledi. Gibbs, “Başkan Obama, Tibet’in dini, kültürel ve dil kimliğinin korunması ile Tibetlilerin Çin’deki insan haklarının korunmasına olan desteğini belirtti” dedi.
 

Obama-Dalai Lama görüşmesi son haftalarda ABD-Çin arasında kötüleşen ilişkilerin olduğu döneme denk geldi. ABD ile Çin arasındaki ilişkiler son dönemlerde, Amerikan silahlarının Tayvan’a satışı ve Çin’in internet devi Google’a siber saldırı düzenlediği iddiaları ile gerginleşmişti. İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler