YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beyaz Saray’da 40 yıllık yasak kalktı
Beyaz Saray’da 40 yıllık yasak kalktı
03 Temmuz 2015 08:43
Beyaz Saray'daki halk turlarında fotoğraf çekmek artık mümkün olacak. Yasağın kaldırıldığını ise, ABD First Lady'si Michelle Obama sempatik bir yöntemle duyurdu.

Obama, “Eğer Beyaz Saray'daki bir tura katıldıysanız, bu uyarıyı görmüş olmalısınız. Şey, artık görmeyeceksiniz” dedi.

Instigram hesabında paylaştığı bu video ile haberi duyuran Obama, Beyaz Saray ziyaretçilerinin artık fotoğraf çekebileceğini söyledi.

Beyaz Saray, eski fotoğraf  makinalarındaki  flaşların saraydaki tarihi eserlere zarar vermesi üzerine yasağı uygulamaya koymuştu. Fotoğraf makinalarındaki değişim ise, yetkililerin yasağı kaldırma kararı almasını sağladı.

Telefon kameraları ile fotoğraf çekimine izin verilen Beyaz Saray'da, ancak video kameraları  ile tripod ve selfi çubukları benzeri aksesuarlar için yasak hala geçerli.

Bu arada, bir yasağın kaldığı Beyaz Saray'da, son aylarda yaşanan güvenlik skandalları üzerine  güvenlik artırıldı. Beyaz Saray'ı kuşatan demir parmaklıklara sivri başlıklar monte edildi.

ABD gizli servis görevlileri tarafından yerleştirilen sivri başlıklar, daha esaslı ve etkili bir yöntem bulununcaya kadar geçici olarak yerleştirildi.

Geçtiğimiz eylül ayında bıçak taşıyan bir kişinin tüm güvenlik kontollerini aşması ve Beyaz Saray'a girmesi, güvenlik zafiyetini ortaya çıkarmıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler