YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beyaz Saray: "Yemen ile ortak yönümüz var"
Beyaz Saray: "Yemen ile ortak yönümüz var"
24 Ocak 2015 00:28
Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, "Şu anda İran'ın Yemen'de Husi savaşçılar üzerinde bir tür komuta kontrol etkisinin olup olmadığı net değil" dedi.

Earnest, günlük basın toplantısında, Yemen'de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin istifasına neden olan gelişmelerle ilgili soruları yanıtladı.

Sözcü Earnest, İran ile Husiler arasındaki bağlara yönelik haberlerin farkında olduklarını ve bu konudan kaygı duyduklarını belirterek, "Şu anda İran'ın Yemen'de Husi savaşçılar üzerinde bir tür komuta kontrol etkisinin olup olmadığı net değil" diye konuştu.

Husiler’in Arap Yarımadası El Kaidesi ile bağlantılarının bulunmadığını, tam tersine El Kaide’yi düşman olarak gördüklerini dile getiren Earnest, terörle mücadelede Cumhurbaşkanı Hadi ile Yemen ulusal güvenlik kurumlarına mensup diğer üyelerle güçlü çalışma ilişkilerinin bulunduğunu hatırlattı.

Earnest, şöyle devam etti:

“Hadi hükümeti ile yakından çalıştık ve Yemen hükümetiyle bu önemli terörle mücadele çabalarında birlikte çalışmaya da devam etmek istiyoruz. ABD, bu tür bir işbirliği ve koordinasyonu memnuniyetle karşılar, ama şu anda açıklayacağımız bir politika değişikliği bulunmuyor”.

"Bazı işbirlikleri devam ediyor"

"El Kaide Amerikalı'dan çok Yemenli'yi öldürdü" diyen Earnest, "Bu nedenle, ülkenin başıyla, terörle mücadele ortaklığımızın olacağını öngörmemiz için iyi bir neden var" ifadesini kullandı.

Earnest, Yemen’de şu anda terörle mücadelede bazı işbirliklerinin de devam ettiğini aktararak, “Yemen’in ulusal güvenlik sistemleriyle güçlü terörle mücadele ortaklığımız devam ediyor” diye konuştu.

Earnest, ayrıca, Husiler’in El Kaide’ye karşıtlığından dolayı Yemen’de yaşanan siyasi istikrarsızlığın El Kaide’nin etkinliğini artırabileceği anlamına gelmediğini ifade etti.

 

AA

gerçek neden...!!!
 // Muhafız
Zamanında Irak'ta Nuri El Maliki hükümetine destek vererek Şiiler tarafından binlerce Iraklı Sünni vatandaşın katledilmesine göz yuman Amerika şimdide Yemen'de Husilere destek vererek binlerce Yemen'li Sünni vatandaşın katledilmesine üstü örtülü destek vererek Yemen'de hem IŞİD'in müdahalesine zemin hazırlayacak hemde IŞİD'in hareket sahasını genişletecektir. Böylece Irak'ta ki gibi Suriye'deki gibi kan gövdeyi götürecektir. Bu Amerika'nın gizli ve sinsi herzamanki uyguladığı politikadı...
24 Ocak 2015 Cumartesi 18:23
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler