YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beyaz Saray Sözcüsü: Açıkcası Türklerle...
Beyaz Saray Sözcüsü: Açıkcası Türklerle...
09 Ekim 2014 07:37
Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Suriye'de tampon bölge oluşturulma fikrinin şu anda üzerinde düşünülen bir şey olmadığını söyledi.

Earnest'a, günlük basın brifinginde, Suriye'de tampon bölge fikrine yönelik Washington'ın pozisyonu soruldu. Suriye'de yerinden edilen insanları korumak için bölgede oluşturulması tartışılan tampon bölgenin Türkiye tarafından birçok kez dile getirildiğini anımsatan Earnest, "Açıkçası Türklerle bunları görüşüyoruz. Bu, şu anda üzerinde düşünülen bir şey değil" ifadesini kullandı.

"ABD, Türkiye'nin bölgedeki çabalarından memnun mu veya Türkiye'nin IŞİD'le mücadelesine yönelik giderek artan bir kızgınlık var mı" sorusunu ise Earnest, şöyle cevapladı:

"Türkiye parlamentosunun son günlerdeki askeri güç kullanılmasını yetkilendirmeye dönük oylamasından ve IŞİD'i Türkiye'nin ulusal güvenliğine büyük bir tehdit görmesinden memnuniyet duyuyoruz. Bu, Türkiye'yi IŞİD'e karşı ABD'nin öncülüğündeki geniş uluslararası koalisyonla aynı çizgiye getirmiş oluyor. Buradaki soru şu; Türkiye'nin kendine özgü yeteneğini bu geniş uluslararası çabaya nasıl entegre edilebileceğidir. Bu çabaların koordinasyonu için ABD'deki doğru kişi emekli general John Allen. Türkiye'nin bu yeteneklerini kapsamlı uluslararası koalisyonla nasıl bütünleştirilebileceğine ilişkin Türk liderlerle görüşmek üzere kendisi yarın Ankara'ya gidiyor."

IŞİD'in Kobani'de ilerleme sağlamasının ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye'deki terörle mücadele stratejisinin çöktüğü anlamına geldiği eleştirilerinin hatırlatılması üzerine Earnest, "Bu değerlendirmeye katılamayacağım" dedi.

Kobani'deki durumdan "derin endişe" duyduklarını dile getiren Earnest, Kobani'nin örgüt tarafından ele geçirilmesinin ABD'nin stratejisinin başarısız olduğu anlamına gelmediğini kaydetti.

Earnest, sahada çarpışacak Suriyeli muhaliflerin yeterince eğitilmemiş olmasının ABD'nin örgütü püskürtememekte etkili olduğuna vurgu yaptı. Earnest, Washington'ın stratejisinin "uzun süreli plan" olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Gerçek niyetiniz nedir?
 // Muhafız
Josh earnest, sizlerin amacı Türkiye nin kara gücüyle Suriye\'ye girdiğinde beşar Esad üzerinden Rusya yla, İran la karşı karşıya getirmeye mi çalışıyorsunuz? Böyle bir niyetiniz yoksa neden o zaman NATO olarak Türkiye\'ye Suriye\'nin kuzeyinde Tampon bölge ve uçuşa yasak bölge güvencesini vermiyorsunuz?, bunu kuzey Irak\'ta uyguladınızda neden o zaman Suriye nin kuzeyinde uygulamıyorsunuz? Yoksa Ukrayna cephesini hafifletmek için Türkiye yi Rusya ya karşı mı kullanmak istiyorsunuz?amacı...
09 Ekim 2014 Perşembe 14:42
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler