YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beyaz Saray köşeye sıkıştı!
Beyaz Saray köşeye sıkıştı!
05 Ekim 2013 00:07
ABD'de, Cumhuriyetçilerin yönetimin Kongre'den talep ettiği 6 haftalık kısa vadeli bütçenin çıkmasını engellemesiyle ortaya çıkan bütçe krizi ülkeyi derinden etkilemeye başladı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Amerikan basınında, "ABD hükümetinin kepenkleri kapatması" olarak nitelenen söz konusu durumun giderilememesi durumunda ABD'nin İran'a uygulayacağı yaptırımların tehlikeye gireceği bildirildi. Savunma şirketi Lockheed Martin de sorunun aşılamaması durumunda 3 bin çalışanını ücretsiz izne çıkarmaya hazırlandığını duyurdu.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, ABD Maliye Bakanlığı'nın yaptırımları uygulamakla görevli birimiminin ülkede yaşanan durum nedeniyle kadrosunun hemen tamamını ücretsiz izine çıkarmak zorunda kaldığını belirtti. Carney, bu durumda ilgili birimin, İran'a, Suriye'deki terörist gruplara ve uyuşturucu kartellerine yeni yaptırımlar uygulamak da dahil olmak üzere esas işlevlerini sürdüremeyeceğini vurguladı. Söz konusu birim yaptırımları uygulamanın yanı sıra soruşturma yapma ve yaptırımları delenleri cezalandırma işlevlerini de yerine getiriyor. Carney, konu hakkında ABD Başkanı Barack Obama'ya bugün bir brifing verileceğini sözlerine ekledi.

Amerikan savunma şirketi Lockheed Martin'den yapılan açıklamada da bütçe krizinin aşılamaması durumunda 3 bin şirket çalışanının 7 Ekim'den itibaren ücretsiz izne çıkarılacağını duyurdu. Açıklamada, sorunun aşılamaması durumunda ücretsiz izin verilecek çalışanlarının sayısının her hafta artacağı uyarısında bulunuldu. Ücretsiz izin verilen şirket personelinin, çalıştıkları devlettesislerinin kapanması nedeniyle işlerini yapamayan vedevlet denetimi gerektiren işlerde görevliler olduğu aktarıldı.

ABD'deki diğer bir savunma şirketi olan United Technologies'den bu hafta içinde gelen bir açıklamada da 7 Ekim'den itibaren 2 bin şirket çalışanına ücretsiz izin verileceği duyurulmuştu. Açıklamada, sorunun bu ay içinde aşılamaması durumunda 5 bini aşkın şirket çalışanının daha ücretsiz izne çıkaralacağı belirtilmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler