YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beyaz Saray İsrail'e çattı
Beyaz Saray İsrail'e çattı
05 Haziran 2010 07:34
Gazze'ye yardım konvoyunda yaşanan gelişmeler sonrasında ABD'den flaş bir açıklama geldi. İşte o açıklama...

Gazze'ye yardım götüren İHH gemisine İsrail'in saldırması dünya gündemine oturan Gazze ablukası ABD'nin gündemine geldi. Beyaz Saray yaptığı açıklamada, 'Abluka savunulamaz mutlaka değişmeli' dedi. 

Reuters Haber Ajansı'na göre; Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Mike Hammer, “İsrail, Filistin yetkilileri ve diğer uluslararası partnerlerimizle görüşmelerimizi ara vermeden sürdürüyoruz. Şu anki uygulamalar sürdürülemez ve mutlaka değişmeli” diye konuştu.

Yardım gemilerine saldırı trajik

ABD Başkanı Barack Obama, İsrail’in Gazze’ye yardım gemilerine saldırısını trajik olarak niteledi, bu olayın Ortadoğu barış çabalarının ilerletilmesi için bir fırsat da sunabileceğini, bu süreçte Türkiye’nin de olumlu bir sesi olabileceğini söyledi. CNN TV’sinde Larry King’in sorularını yanıtlayan Obama, şunları söyledi: “Şu anda önemli olan, mevcut kördüğümden çıkmamız ve bu trajediyi bir fırsat olarak kullanmamız. Tüm bu süreçte, Türkiye’nin de olumlu bir sesi olabileceğini düşünüyorum. Bu trajedi üzerinde çalıştığımızda ve herkesi bir araya getirdiğimizde, İsrailliler ve Filistinlilerin barış ve güvenlik içinde yan yana yaşayabilecekleri iki devletli çözüme nasıl ulaşabileceğimizi de çözebiliriz. Olayda gereksiz can kayıpları oldu, dolayısıyla tüm yaşananların etkili biçimde soruşturulması çağrısında bulunuyoruz.” (Bugün)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler