YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beyaz Saray da özür diledi
ABD, Afganistan'da Kur'an-ı Kerimlerin imha edilmesiyle ilgili özür diledi.
Beyaz Saray da özür diledi
21 Şubat 2012 / 22:31 Güncelleme: 21 Şubat 2012 / 22:34

Afganistan'da Bagram Hava Üssü'nde çok sayıda Kur'an-ı Kerim ile dini içerikli materyallerin imha edilmesiyle ilgili olarak Belaz Saray'dan da özür geldi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, günlük basın brifinginde, konuyu yakından takip ettiklerini ve hem ABD Savunma Bakanı Leon Panetta hem de ISAF Komutanı Orgeneral John Allen'ın bu sabah sözkonusu olayla ilgili açıklamalarda bulunduğunu belirterek, ''Onların söylediğini tekrar edebilirim; Afgan halkından özür diliyoruz ve bu davranışı en sert biçimde kınıyoruz'' dedi.

Yaşananların, ABD ordusunun Afgan halkının dini teamüllerine büyük saygısını yansıtmayan son derece talihsiz bir olay olduğunu ifade eden Carney, ''Ordumuz, bu kasıtsız eylemden ötürü özür diledi ve ISAF, tam olarak neler olduğunu anlamak ve bu gibi olayların bir daha tekrarlanmamasını sağlamak için bir soruşturma başlattı'' diye konuştu.

Carney, gazetecilerin soruları üzerine, olayın nasıl meydana geldiğiyle ilgili daha fazla detayın Savunma Bakanlığı ya da ISAF yetkililerine sorulması gerektiğini belirtti. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler