YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beyaz Saray ateşkesi tanımıyor
Beyaz Saray, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin ilan ettiği ateşkesi tanımadığını bildirdi...
Beyaz Saray ateşkesi tanımıyor
21 Mart 2011 / 08:14 Güncelleme: 21 Mart 2011 / 08:46

01:18 - NATO, Libya konusunda anlaşmaya varamadı

Libya için bugün bir toplantı gerçekleştiren NATO'nun, uçuşa yasak bölge kararının uygulanması planı konusunda bir anlaşmaya varamadığı bildirildi. Ancak toplantıda Libya'ya BM silah ambargosunun uygulanması için bir askeri planda anlaşmaya varıldığı belirtildi. Diplomatlar, Türkiye'nin NATO'nun Libya'ya askeri müdahaleye karşı olmasının, Libya hükümetinin sivillere saldırılarını önlemek için devriyeler başlatma planını engellediğini söyledi. NATO'nun her iki kararının da 28 üye tarafından onaylanması gerekiyordu. Diplomatlar, konunun en erken Salı günü gündeme geleceğini dile getirdi.

00:54 - İngiltere, ateşkese rağmen saldırı gerçekleştirdi

İngiltere Savunma Bakanlığı, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin bugün ateşkes ilan etmesine rağmen libya'nın hava savunma birimlerine yönelik yeni saldırılar gerçekleştirildiğini duyurdu. Bakanlık sözcüsü, "İngiliz silahlı kuvvetlerinin Libya hava savunma sistemlerine karşı koordine bir saldırı gerçekleştirdiği doğrulayabilirim" dedi.Bakanlık sözcüsü, "İngiltere, BM kararını uygulamak için Akdeniz'de bulunan Trafalgar Class denizaltısından ikinci kez güdümlü Tomahawk füzeleri fırlatmıştır." dedi. Sözcü, İngiltere ve uluslar arası partnerlerinin BM Güvenlik Konseyi'nin 1973 nolu kararına destek için operasyonlarını sürdürdüklerini belirtti.

00:53 - Beyaz Saray: Ateşkesi tanımıyoruz

"Beyaz Saray, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin ilan ettiği ateşkesi tanımadığını bildirdi. ABD Başkanı Barack Obama'ya Brezilya ziyaretinde eşlik eden Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilon, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bu noktada görüşümüz, ateşkesin gerçek olmadığı ya da derhal ihlal edilmekte olduğudur" dedi.

Beyaz Saray danışmanı, Libya'ya müdahalenin ilk gününde müttefiklerin "iyi bir gün" geçirdiğini ifade etti. Donilon, ayrıca Obama'nın Libya konusuyla ilgili olarak Ürdün Kralı Abdullah' ile telefon görüşmesi yaptığını, liderlerin Libya'ya karşı geniş bir koalisyona gerek olduğu konusunda mutabık kaldıklarını belirtti.

Bu arada, ABD, Mısır'da yapılan anayasa değişikliğinden memnuniyet duyduğunu bildirdi. Donilon, Mısır'daki anayasa değişikliğini, "çok önemli bir olay" olarak nitelendirdi.

Mısır'da anayasanın bazı maddelerindeki değişiklik için dün referandum yapılmış, anayasada değişiklikleri öngören reformlarla ilgili halk oylamasında, halkın 77,2'sinin "evet" oyu kullandığı açıklanmıştı.

00:29 - 8 binden fazla muhalif öldürüldü

Libya muhalefeti, ülkenin lideri Muammer Kaddafi'ye karşı başlatılan ayaklanmada 8 binden fazla muhalifin öldürüldüğünü bildirdi. Muhaliflerin kurduğu Libya Milli Konseyi'nin sözcüsü Abdülhafız Hoca, El Cezire'ye yaptığı açıklamada, "Ölü ve şehitlerimizin sayısı 8 binden fazla" dedi. Hoca, ayrıca Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa'yı, ABD ve müttefiklerinin Libya operasyonuyla ilgili açıklamaları nedeniyle eleştirdi.

Amr Musa, Arap Birliği'nin Libya'daki sivillerin Kaddafi güçlerine karşı korunması amacıyla uçuşa yasak bölge ilan edilmesini istediğini hatırlatarak, Libya'da olanların uçuşa yasak bölge ilan edilmesi amacını aştığını söylemişti.

Libya'da 42 yıldır iktidarda bulunan Muammer Kaddafi'ye karşı ayaklanma geçen ayın ortalarında başlamıştı. (Zaman)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler