YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Berlusconi'ye kötü haber
Berlusconi'ye kötü haber
05 Ekim 2013 08:43
İtalya Cumhuriyet Senatosu Komisyonu, hakkında mahkumiyet kararı bulunan eski Başbakan Berlusconi’nin senatörlükten azledilmesini kararlaştırdı. Son kararı Senato Genel Kurulu verecek.

İtalya Cumhuriyet Senatosu Komisyonu Başkanı Senatör Dario Stefano, yaklaşık 6 saat süren toplantının ardından eski Başbakan Silvio Berlusconi hakkındaki kararı açıkladı.

Stefano, komisyonun Berlusconi’nin senatörlükten azledilmesi yönünde oy çokluğuyla karar verdiğini belirterek, gerekçeli kararın 20 gün içinde açıklanacağını aktardı.

Berlusconi’nin senatörlüğünün düşmesi yönündeki komisyon tavsiye kararı Senato Genel Kurulu'nda da onaylanacak.

Utanç verici karar

Silvio Berlusconi, yazılı açıklama yaparak karara tepki gösterdi.

Berlusconi, “Bu utanç verici karar, yasanın doğru uygulanması değil, demokratik yollarla alt edilmeyen bir siyasi rakibi eleme amacıyla alınmış bir karardır” değerlendirmesinde bulundu.

Demokrasiyle yönetilen bir ülkede her vatandaşı koruyan bazı kurallar olduğuna değinen Berlusconi, hakkındaki kararla Avrupa Konvansiyonu ve İtalyan Anayasasının karar verici organlarının tarafsızlığı ile geçmişe dönük karar verilmesi hususundaki temel standartların çiğnendiğini öne sürdü.

77 yaşındaki lider, “Bugün hukukun üstünlüğü ilkesi başarısız oldu” ifadesini kullandı.

PDL karara tepkili

Karara ilk tepki de Berlusconi’nin partisi Özgürlükçü Halk Partisi’nin (PDL) Senato Grup Başkanvekili Renato Schiffani’den geldi. “Beklenenden daha kötü” diyen Schiffani, Berlusconi hakkındaki siyasi senaryonun çoktan yazılmış olduğunu öne sürdü.

Komisyonun kararında PDL ile koalisyon ortağı olan Başbakan Enrico Letta’nın Demokrat Parti’si (DP) ile merkez parti Sivil Seçim'in senatörlerinin de “Evet” oyu kullanması etkili oldu.

İki parti daha önce "Evet” oyu vereceğini açıkladığı için Berlusconi, zaman zaman senatörlüğün düşürülmesi yönünde karar çıkabileceği olasılığı yüzünden geniş tabanlı koalisyon hükümetini bozmakla tehdit ediyordu.

Silvio Berlusconi, geçen hafta hükümetin KDV’yi artırma kararı ve Letta ile yaşadıkları gerilim nedeniyle PDL’li bakanları istifaya davet etmiş, bu durum ülkede siyasi krize neden olmuştu. Söz konusu kriz, hükümetin parlamentodan güven oyu almasıyla aşılmıştı.

Komisyonun Berlusconi’nin senatörlükten azledilmesi yönünde tavsiye kararını 8’e karşı 15 oyla aldığı basına yansırken, Senato Genel Kurulu'nun 14 Ekim'e kadar Berlusconi'nin siyasi kariyerinin kaderini tayin edecek oylamayı yapacağı bildirildi.

İtalyan kamuoyunda “Mediaset” davası olarak bilinen süreçte, Amerikan yapımı filmlerin alım satımında vergi kaçırdığı iddiasıyla yargılanan Berlusconi, geçen yıl Ekim ayında 4 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Kararı temyize götüren 77 yaşındaki politikacı için Yargıtay, geçen Ağustos ayının başında mahkumiyet kararını onamıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler