YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Berlusconi diz çöktü
Berlusconi diz çöktü
03 Ekim 2013 11:03
Berlusconi, Letta hükümeti karşısında diz çöktü.

İtalya siyasetinin ağır toplarından Özgürlükçü Halk Partisi (PDL) lideri ve eski Başbakan Silvio Berlusconi, beş aylık Letta Hükümeti karşısında diz çöktü. Hapse gitmemek uğruna, halihazırda ekonomik krizle boğuşan İtalya'yı bir de yeni bir hükümet kriziyle karşı karşıya bırakan Berlusconi, bu kez hezimete uğradı. Başbakan Letta güvenoyunu tazemekle kalmadı, Berlusconi'nin partisi PDL içinde de etkili bir çözülmeye neden oldu.

Berlusconi'li siyaset

Milano'da 29 Eylül 1936'da doğan ve Hukuk Fakültesi mezunu olmasına karşın 1969 yılında inşaat sektöründe faaliyet göstermeye başlayan Berlusconi, 1980 yılında medya sektörüne, 1990'da da siyasete girdi. 1994 yılında Forza İtalia Partisi'yle seçimlere katılan Berlusconi, yüzde 20'nin üzerinde oy alıp, hükümet kurmayı başardı. Yedi ay sonra görevi devreden Berlusconi, 2001'de yeniden başbakanlık koltuğuna oturdu. 2006'da koltuğu az bir oy farkıyla Romano Prodi'ye kaptırdı. Prodi hükümetinin çökmesi sonucu Nisan 2008'de yapılan genel seçimlerde, Özgürlükçü Halk Partisi (PDL) ile iktidara geldi. Ancak “reşit olmayan biriyle menfaat karşılığı cinsel ilişkiö suçlamasıyla karşı karşıya kalan Berlusconi, bu skandalı izleyen ekonomik krizin etkisiyle 2011 Kasım ayında istifasını sundu.

Kriz mimarı

Yerine gelen teknokrat Monti Hükümeti'ne verdiği desteği bir yıl sonra geri çeken Berlusconi, yeni bir siyasi krizin mimarı oldu. Monti'nin istifasıyla yapılan erken seçimin ardından da hükümet kurulamayınca devreye Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano girdi.

Napolitano, hükümet kurma görevini Demokratik Parti (PD) Başkan Yardımcısı Enrico Letta'ya verdi. Letta Hükümeti'nde Berlusconi'nin lideri olduğu PDL'den de beş bakan görev aldı. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin yanısıra finans çevrelerince de olumlu karşılanan Letta Hükümeti'nin üzerine Berlusconi'nin bitmeyen tehditleri gölge düşürdü. En son, hakkında verilen 4 yıllık mahkumiyet kararının uygulanabilmesi için senatörlüğünün düşürülmesi gündeme gelince Berlusconi yine hükümeti tehdite başladı ve geçtiğimiz hafta partisine bağlı bakanların istifa etmelerini isteyerek, yeni bir hükümet krizine neden oldu.

Evdeki hesap tutmadı

Ancak bu kez Berlusconi'nin hesabı tutmadı. 20 yılı aşkın süredir ülkedeki en güçlü siyasi isim olmanın verdiği alışkanlıkla partisinin tam desteğini alacağını uman Berlusconi, bu kez yarı yolda kaldı. Sabah saatlerinde başlayan Senato oturumu sırasında Berlusconi'nin partisinden 23 senatörün Letta'ya destek vereceği taahhüdünde bulunduğu iddiaları, yılların siyasetçisini zor durumda bıraktı. Son ana kadar “Letta'ya güvenoyu yokö diyen Berlusconi, saatlerce süren grup toplantısından da aradığı desteği bulamayınca, oylamaya geçilmeden hemen önce sözalıp geri adım attı ve parti olarak Letta Hükümeti'ni destekleyeceklerini açıkladı. Bunun üzerine Letta Hükümeti 235 “evetö oyuna karşı 70 “hayırö oyuyla güvenoyunu tazeledi.

Çözülme başladı

Senato'nun ardından Temsilciler Meclisi güven oylaması maratonuna sahne oldu. Senato'da sinyalini veren Özgürlükçü Hareket Partisi (PDL) bünyesindeki çözülme, Temsilciler Meclisi'nde gözler önüne serildi. PDL'den Temsilciler Meclisi üyesi olan 25 parlamenter, ayrı bir grup kurma kararı aldı. Temsilciler Meclisi'ndeki oturumun ardından yapılan oylamada Letta hükümeti 435 “evetö oyuna karşı 162 “hayırö oyuyla güven tazeledi. Böylece Letta Hükümeti Berlusconi'nin mimarı olduğu krizi parlamentonun her iki kanadından da güvenoyu alarak tazelemekle kalmayıp, Berlusconi'yi de siyasi çöküşün eşiğine getirdi.

Hapis yolu

Berlusconi'yi daha da zor günler bekliyor. Nitekim siyasetçi, hapse girmeye hiç bu kadar yakın olmamıştı. Berlusconi hakkında sahibi olduğu Medyaset Şirketler Grubu aracılığıyla vergi kaçırdığı suçlamasıyla verilen 4 yıllık mahkumiyet kararı Yargıtay tarafından da onanmıştı. Senatör olduğu için dokunulmazlığı bulunan Berlusconi hakkında, Senato Komisyonu'nun alacağı, senatörülüğünün düşürülüp düşürülmemesi yönündeki karar, siyaset adamının kaderini belirleyecek. Şimdi gözler Senato Komisyonu'nun 4 Ekim Cuma günü yapacağı toplantıya çevrildi.

Siyaset uzmanı

Ancak siyasi kulislerde yorumlar yine de dikkatli yapılıyor. Siyeset sahnesinde bulunduğu süre içinde sadece ülkesinde değil, uluslararası arenada da en renkli simalardan biri olan 74 yaşındaki Silvio Berlusconi, siyaset zekası ve manevra kabiliyetini kullanıp bir çok krizi kolayca aşmasıyla “siyaset uzmanıö olarak tanımlanıyor. Her an şaşırtmaya hazır olan Berlusconi'nin önümüzdeki günlerde nasıl bir tutum izleyeceği ise merak konusu.

 

DHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler