YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Belçika’daki Yahudi Müzesine saldırı
Belçika’daki Yahudi Müzesine saldırı
08 Eylül 2014 05:36
Zanlının, Paris’te bombalı saldırı düzenlemek için plan yaptığı bildirildi

Brüksel’deki Yahudi Müzesine 24 Mayıs’ta düzenlenen ve 4 kişinin ölümüne neden olan silahlı saldırının zanlısı Mehdi Nemmouche’un, Paris’te bu yılki 14 Temmuz "Ulusal gün kutlamalarında" bombalı saldırı düzenlemek istediği ortaya çıktı.

Liberation gazetesi, bugünkü sayısında manşetten verdiği haberde, Suriye’de rehin tutulduktan sonra nisan ayında serbest bırakılan dört gazetecinin, gardiyanlığını da yaptığı saptanan zanlının, başkentin ünlü meydanı Champs Elysee’deki geçit töreninde bombalı saldırı düzenlemeyi planladığını yazdı.

Didier François, Edouard Elias, Nicolas Hénin ve Pierre Torres isimli gazetecilerin, gizli serviste söz konusu zanlıyla ilgili gizli ifadelerine ulaşan gazete, mayıs ayında Marsilya’da gözaltına alınan Nemmouche’un, olası suç ortaklarının bu saldırıyı düzenleme olasılığına karşı 14 Temmuz’daki törenlerde özellikle yoğun güvenlik önlemi alındığını duyurdu.

Nemmouche’un, Fransız rehine gazetecilere, Paris’te bombalı saldırı hazırlığı içinde olduğunu söylediğini kaydeden gazete, "’ine bu kişinin 2012 yılında 7 kişiyi öldürdükten sonra polis operasyonunda ölü geçirilen Muhammed Merah’tan 5 misli daha fazla sansasyon yaratacak bir saldırı yapma niyetinde olduğu" yolunda konuşmalar yaptığını bildirdi.

Fransız yargısı, 29 Temmuz’da, Cezayir kökenli Fransız vatandaşını yargılanmak üzere Belçika’ya iade etmişti.  

Mehdi Nemmouche, Yahudi Müzesine saldırının ardından Marsilya'da gözaltına alınmıştı. Fransız savcı, zanlının Belçika'daki saldırıyı düzenlediğine dair ellerinde güçlü deliller olduğunu bildirmişti. Fransa’daki soruşturma sırasında Nemmouche’un, Suriye’deki iç savaşa katıldığı ortaya çıkmıştı.

Yahudi Müzesine düzenlenen silahlı saldırı nedeniyle İsrailli turist çift, Fransız vatandaşı olduğu belirlenen bir kadın ve saldırıda ağır yaralandıktan sonra hastaneye kaldırılan bir Belçika vatandaşı, hayatını kaybetmişti.

 

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler