YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Belçika'daki Yahudi Müzesi'ne saldırı
Belçika'daki Yahudi Müzesi'ne saldırı
29 Temmuz 2014 16:30
Fransa, 4 kişinin ölümüne neden olan saldırının zanlısını Belçika'ya iade etti.

Fransa, 24 Mayıs'ta Brüksel'deki Yahudi Müzesi'ne yapılan ve 4 kişinin ölümüne neden olan silahlı saldırının zanlısı Mehdi Nemmouche'u Belçika'ya iade etti.

Polis yetkilileri, öğlen saatlerinde Paris'ten Brüksel'e transfer edilen Nemmouche'un federal polis merkezine götürüldüğünü ve sorgulamasına hemen başlanacağını belirtti. Zanlının 5 gün içinde yargıç önüne çıkarılması ve tutukluluk halinin uzatılması öngörülüyor.

Versailles mahkemesi, 26 Haziran'da, zanlılının hakkında ''uluslararası arama kararı olduğu'' gerekçesiyle Belçika'ya iadesine karar vermişti.

Mehdi Nemmouche, Marsilya'da gözaltına alınmıştı. Fransız savcı, zanlının Belçika'daki saldırıyı düzenlediği dair ellerinde güçlü deliller olduğunu bildirmişti. Nemmouche, müzeye yönelik saldırının sorumlusu olduğu yolundaki suçlamaları reddediyor.

Yahudi Müzesi'ne düzenlenen silahlı saldırı nedeniyle İsrailli bir turist çift, Fransız vatandaşı olduğu belirlenen bir kadın ve saldırıda ağır yaralandıktan sonra hastaneye kaldırılan bir Belçika vatandaşı hayatını kaybetmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler