YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Belçika'da İslamofobi protestestosu
Belçika'da İslamofobi protestestosu
28 Ekim 2014 15:24
Belçika'nın başkenti Brüksel'de İslamofobi protesto edildi.

Protestocular, yaklaşık 1 yıl önce Charleroi kentinde aile içi tartışmanın ardından gözaltına alınan ve karakolda hayatını kaybeden Kuzey Afrika kökenli Tarık Yusuf'un (42) ölüm nedeninin açıklanmasını ve sorumluların yargı önüne çıkarılmasını talep etti.

Gösteriye katılan 31 yaşındaki Faslı Hind, başörtülü olduğu için iş bulmakta zorlandığını belirterek herhangi bir işe sahip olmak için başörtüsü çıkarmak zorunda olduğunu kaydetti.

Faslı 31 yaşındaki doktor Esma ise başörtüsü takan kadınların toplumdan dışlandığını kaydederek ''Üniversiteden mezun olduktan sonra iş bulmak için bir yere başvurduğunuzda işveren size başörtüsü takmamanız gerektiğini söylüyor'' dedi.

Protestocular, Batı medyasının Müslümanlara yönelik kullandığı dilin değişmesi gerektiği talebinde bulundu.

Esma, Suriye ve Irak'a savaşmak için gidenlerin Avrupa'daki 44 milyon Müslümanı temsil etmediğini söyleyerek, batı medyasını tarafsızlığa davet ederek medyanın sessiz çoğunluğun sesi olması gerektiğini kaydetti.

Güvenlik ve İşbirliği Örgütüne göre, polis kayıtlarına 2012'nin ilk altı ayında 614 ırkçı ve yabancı düşmanlığı vakası yansırken, olaylarla ilgili 66 kişi gözaltına alındı.

Suriye ve Irak'taki gelişmelerin yanı sıra IŞİD'in bölgedeki şiddetinin, Müslümanlara tehditlerin artmasına neden olduğu ve medyada Müslümanlara yönelik kullanılan dili etkilediği belirtiliyor.

Uluslararası Radikalleşme ve Siyasi Şiddet Merkezi'ne göre, Belçika'dan 2011-2013'de yaklaşık 300 kişi savaşmak için Suriye'ye gitti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler