YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Belçika'da Atatürk krizi
Belçika'da Atatürk krizi
15 Mayıs 2013 12:04
Belçika'da 14 Ekim 2012'deki mahalli seçimlerde Brüksel'in merkez belediyelerinden Saint-Josse'a, Valon Sosyalist Parti'den (PS) başkan seçilen Emir Kır, "okulda Atatürk propagandası yapınca" muhaliflerini kızdırdı.

Türkiye'nin Brüksel Büyükelçiliği'nin bu yılki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları, resmi tatile denk getirilerek 1 Mayıs'ta Saint Josse belediyesine bağlı Joseph Delclef ilköğretim okulunda yapıldı.

Emir Kır'ın okulu 23 Nisan kutlamalarına açması belediye meclisindeki muhalif üyelerden tepki alırken Valon Liberal (MR) Geoffroy Clerckx, basına yaptığı açıklamada "Okulda Atatürk propagandası yapılıyor. Bazı sorular akla geliyor. Çok nahoş" dedi.

Bir diğer meclis üyesi Flaman Yeşillerden (Groen) Frederic Roekens, kutlamalara bazısı general düzeyinde Türk subaylarının katılmasını eleştirirken "Okul tarafsız bir yerdir. Oysa bu kutlama yüzde yüz siyasi" görüşünü savundu.

Bazı muhalif üyeler de "kutlamalara davet edilmedikleri" gerekçesiyle Kır'a tepki gösterdi.

Emir Kır, 23 Nisan'ın Atatürk'ün dünyaya bıraktığı güzel izlerden biri olduğunu belirterek eleştirilerle ilgili "umarım yanlış anlaşılmadır" dedi.

Kır, "Burada sonuç itibariyle Belçika hükümetinin de desteğiyle Türkçe dersleri okullarımızda uzun yıllardır okutuluyor. Türkiye Büyükelçiliği ile birlikte Türkçe öğretmenlerimizin düzenlediği bir bayram. Biz belediye olarak onlara o izni verdik, organizasyon onların sorumluluğu. Ben de o güzel bayrama katılma fırsatı buldum, çok hoştu" dedi.

Atatürk'ün eleştirilere konu edilmesini anlayamadığını belirten Kır, "Atatürk sonuç itibariyle Müslüman dünyası için örnek bir model oluşturdu. Laik bir cumhuriyet kurdu ve bugün hala o cumhuriyet ayakta. Demokrasinin, laik düzenin Müslüman bir ülkede başarılı olacağını iddia etmişti ve başarılı oldu" diye konuştu.

Emir Kır, "Belçika'da kadınlara oy hakları 1948'de verildi, Atatürk o siyasi hakları 1934'te vermişti" hatırlatmasında bulundu.

Atatürk'ün çocuklara verdiği önem nedeniyle 23 Nisan'ı dünyadaki çocuklara bir bayram olarak armağan ettiğini kaydeden Kır, "Saint-Josse Belediyesi olarak 23 Nisan'a yer verdiğimiz için çok mutluyuz. Böyle güzel bir bayrama kucak açmamız bizim için önemliydi" dedi.

Kutlamalarda yaptığı konuşmada Atatürk'ün mirasına sahip çıkılması üzerinde durduğunu belirten Emir Kır, "Bunun dışında çeşitli mesajlar verilmiş olabilir, ama burada korkulacak, endişeye sürekleyecek hiçbir şey söylenmedi. Çocuklar bir yıl boyunca danslarını, şiirlerini, tiyatrolarını çalışmışlar, onları alkışladık, onlarla güzel bir günümüz oldu. Keşke herkes orada olabilseydi. Umarım bir başka kutlamada herkes davet edilir ve gelirler. Bunun arkasında bir şey aramak doğru değil" şeklinde konuştu.
    
"Emirdağ Sokağı'nın çekici olması lazım"

Emir Kır, Brüksel'in Saint Josse ve Schaerbeek belediyelerince paylaşılan ve yoğun Türk nüfusu nedeniyle "Türk Sokağı", "Küçük Anadolu" ve "Emirdağ Sokağı" olarak tanınan Chaussee de Haecht'ı daha çekici hale getireceklerini söyledi.

Bu amaçla Schaerbeek Belediyesi'yle işbirliği yaparak Türkiye'den yatırım çekmeyi amaçladıklarını anlatan Kır, "Türkiye'nin son yıllarda yaşadığı ekonomik kalkınma ve ciddi girişimcileri var. Burada belki Belçika ve Türkiye belediyeler arası ortaklılar yapıp bazı yatırımcıları çekebiliriz" ifadesini kullandı.

Emir Kır, Chaussee de Haecht'ın Türk toplumunun imajı açısından önem taşıdığını dile getirerek "Orasını ne kadar iyi değerlendirirsek o kadar iyi olur" temennisinde bulundu.

Kır, etnik siyasete karşı olduğunu belirterek "Her zaman şunu söyledim: Hiç kimse silinmeyecek. Herkesin kendi kültüründen, tarihinden, öz kimliğinden gurur duyması lazım" diye konuştu.

Sosyalist Parti olarak farklılıkları zenginlik gördüklerini anlatan Kır, "Belçika çeşitli yabancı gruplar sayesinde değişiyor, kabuk değiştiriyor ve zenginleşiyor. Bir düşünün, belediyemde şu an Belçikalıların yanında Bulgar, Romen, Türk, Faslı, İtalyan, İspanyol ve Polonyalı ciddi nüfus var. Bunlar belediyemize katkı sağlıyorlar, zenginleştiriyorlar. Bir o kadar da kendi anavatanlarıyla köprü oluşturuyorlar, Belçika'nın ticaretini de geliştiriyorlar" dedi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler