YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bebek, kalbi dışarıda doğdu
Bebek, kalbi dışarıda doğdu
23 Şubat 2010 12:44
Rukiye adı verilen bebeğin yaşama şansının olmadığı belirtildi

Irak'ın kuzeyinde bulunan Kerkük kentinde kalbinin göğüs kafesi dışarıda olan bir bebek dünyaya geldi. Kerkük'te bu tür ameliyat ve tedavilerin imkansızlıklar nedeniyle mümkün olmadığından, yeni doğan Rukiye adlı bebeğin yaşama şansının çok az olduğu belirtiliyor.

Kerkük kent merkezinde bulunan Azadi Hastanesinde iki gün önce az rastlanan bir doğum gerçekleşti. Hastanede dünyaya gelen Rukiye Gasan İbrahim isimli bebek, kalbi vücudunun dışında olarak doğdu. Hastane doktorları tarafından yapılan araştırmada kalbin olduğu bölgede et parçası veya kemiğe rastlanmadı, kalbin olması gereken normal yerinin tamamen boş olduğu tespit edildi.

Anne karnında 33 hafta kalan Rukiye bebek 1 kilo 700 gram ağırlığında dünyaya geldi. Ancak Kerkük'te ilk kez rastlanan bu tür bir anormal doğumun ameliyatının çok zor olduğu açıklandı.

Azadi Hastanesi Çocuk hastalıkları uzmanı Dr Rıza Hamza Ahmet, kalbi dışarıda doğan çocuğun yaşama şansının az olduğunu ve 24 saattir hayatta olan bebeğin zaman geçtikçe yaşama zamanının azaldığını ifade etti.     

Kerkük'te bu sorunu çözecek imkanlara sahip olmadıklarını ifade eden Ahmet; bu ameliyatın ancak yurtdışında çok iyi bir hastanede yapılabileceğine dikkat çekti. Rukiye bebeğin kalp atışlarının normal attığını ifade eden Dr. Ahmet, "Bu durum 1 milyonda 5 olarak görünür. Ben kendimde ilk kez böyle bir olaya şahit oldum. Bu tür ameliyatlar çok zordur. Çok donanımlı bir hastane olması lazım. O da burada yok. Bu nedenle yaşama şansı çok az. Ama bebek hâlâ hayatta." dedi.

Cihan

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler