YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BBC'nin gerçek yüzü ortaya çıktı!
BBC'nin gerçek yüzü ortaya çıktı!
09 Ekim 2013 23:16
BBC belgeselleri sahteymiş! BBC'nin izleyicileri ekranlara kilitleyen vahşi yaşam belgesellerinin çekim hileleri ve sahte görüntülerle dolu olduğu ortaya çıktı.

BBC´nin eski kameramanı Doug Allen, dünyanın en saygın kanallarından biri olarak bilinen BBC´nin bu sırrını ifşa etmesi gündeme bomba gibi düştü.

Doug Allen, izleyicilerin hayvan belgesellerinde gördükleri bir çok sahnenin aslında kurgudan ibaret olduğunu ve göründükleri gibi olmadıklarını itiraf etti.

Bazı hayvan türlerinin stüdyo ortamında çekilerek görüntü hileleriyle vahşi doğadaymış gibi sahnelendiğini söyleyen emekli kameraman, bir çok belgesel yapımında bu şekilde izleyicinin kandırıldığını ifade etti.

Doug Allen´in verdiği bir örnek ise çok tartışma yarattı. Zira tecrübeli kameraman, BBC´nin en meşhur belgesellerinden biri olan Sir David Attenborough´un yaptığı Frozen Planet (Donmuş Gezegen) Belgeseli´nin vahşi doğada değil de bir hayvanat bahçesi ortamında çekildiğini iddia ediyor.

Allen´in iddiaları belgesel filmler üreten yapımcıları oldukça köşeye sıkıştıracağa benziyor...

Çünkü Allen iddialarını belgelerle de destekliyor.

Bir Kutup Ayısı´nın hayatının anlatıldığı belgeselde ayı için el yapımı bir in üretildiği ve sonra da doğal ortam görünümü verildiği açıkça görülüyor.

BBC´nin en ünlü belgesellerinden birinde yapılan bu hilenin bir çok belgeselde de tekrar edilmiş olma ihtimali, vahşi yaşam belgeselleri izlemeyi seven izleyici kitlesini hayal kırıklığına uğratacak.

Allen ayrıca küçük hayvanların doğal hayatta belgesellerini yapmanın teknik olarak imkansız olduğunu, fare ve fareden küçük hayvanlarla ilgili belgesellerin ekseriyetinin yapay ortamlarda ve hayvanat bahçelerinde çekildiğini söylüyor.

22:01
 // 10.köylü
ingilizlerin işi siyaset,yani adamların neyi gerçek ki?,yaptıkları gerçek olsun....
10 Ekim 2013 22:01
23:54
 // DÜNYANIN EN NEŞŞINIL ADAMI
cnn değil bbc imiş. Olsun bre! İkiside aynı tas aynı hamam. Sahtekarlıkta yarışıyorlar işte. Söyleyene değil, söyletene bak....
09 Ekim 2013 23:54
23:52
 // DÜNYANIN EN NEŞŞINIL ADAMI
Ne yani şimdi de belgesellerde de mi hile yapılıyor:/ en büyük zevkime limon sıktı bu haber. Acaba Neşşınıl ciografi de bu hileyi yapmışmıdır... ... Geldim, geldim. Google la baktım da National Geographic yazıyormuş, copy paste yaptım işte. Ama cnn bu her şey beklenir. Doğrusu, National Geographic nin bu gibi sahtekarlığı yapacağına inanmıyorum. Kratt kardeşlerin belgeselleri en güzeli valla. Hem adamlar çok sempatik....
09 Ekim 2013 23:52
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler